שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים הוצאה לפועל וחובות הכרזת פשיטת רגל: מהן חובות וזכויות החייב?

הכרזת פשיטת רגל: מהן חובות וזכויות החייב?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 20/02/2019 | צפיות: 2813
 

עם מתן צו פשיטת רגל ומינוי נאמן, נעשית הכרזת פשיטת רגל, אשר מטילה על החייב מגבלות שונות, כגון: חשבון בנק מוגבל, איסור על שימוש בשיקים ובכרטיסי אשראי והגבלות על תחומי עיסוק


קראו עוד בתחום

הליך פשיטת רגל מיועד לאדם שנקלע לקשיים כלכליים ואינו מסוגל להסדיר את חובותיו. באמצעות ההליך יכול החייב לקבל הזדמנות לפתוח דף כלכלי חדש ובסיומו לקבל צו הפטר המוחק את החובות שנותרו.

 

הכרזה על פשיטת רגל בעיתון יומי וברשומות, שהוא עיתון מתעד של המדינה שבו מעבירות הרשויות מידע והודעות לאזרחים, מתרחשת מיד לאחר מתן צו פשיטת רגל ומינוי נאמן לנכסי החייב. בעקבות ההכרזה מועברים נכסים הניתנים למימוש לרשות הנאמן, והוא אחראי למכור ולחלק אותם בין הנושים על חשבון החובות.

 

על פי הרפורמה החדשה בפשיטת רגל, הליכים הנפתחים לבקשת חייבים מאז חודש ספטמבר 2013 מוגבלים בזמן לארבע שנים וחצי, כך שהזמן עד לקבלת ההפטר מתקצר משמעותית. כיום, חייב שחובותיו גבוהים מסך של 17,308 שקלים רשאי להגיש בקשה לפשיטת רגל, כדי שניתן יהיה לגבש תכנית לפירעון חלקי של החובות בהתאם ליכולתו הפיננסית.

 

הכרזת פשיטת רגל נעשית בבית המשפט המחוזי, על פי בקשת החייב או ביוזמת הנושים המעוניינים לפרוע את החובות באמצעות מימוש נכסי החייב ועמידה בצו תשלומים חודשי. ההכרזה מטילה מספר הגבלות על החייב אשר נשארות בתוקף עד מתן צו הפטר, או עד שתבוטל ההכרזה על ידי בית המשפט, בין אם בשל הסדר או פשרה עם הנושים ובין בשל ביטול ההליך עקב ניצול לרעה של החייב.

 

לאחר הדיון בבקשת פשיטת רגל, רשאי בית המשפט לקבל ארבע החלטות שונות: האחת, לקבל את בקשת החייב ולתת הכרזה אשר תיכנס מיד לתוקף. השנייה, לתת לחייב צו הפטר לאלתר. השלישית, להוציא צו הפטר מותנה, בהתאם לביצוע תכנית פירעון שהגיש המנהל המיוחד. והרביעית, לדחות את הבקשה ולבטל את ההליך.

 

במקרה שהחליט בית המשפט לקבל את הבקשה, תתפרסם הודעה על כניסת ההכרזה לתוקף, ברשומות ובעיתון יומי. ההודעה תכלול את שמו, כתובתו ומשלח ידו של החייב, בית המשפט המכריז ותאריך ההכרזה. לאחר ההכרזה בית המשפט ממנה נאמן. במקרה של פשיטת רגל לפי בקשת הנושים, רשאים הנושים להציע נאמן מטעמם, ולפי בקשת החייב, הכונס הרשמי ממנה מנהל מיוחד.

 

אילו הגבלות מוטלות על החייב לאחר ההכרזה?

 

לצד היתרונות המובהקים בהליך, ישנם גם חסרונות, ועם הכרזת פשיטת הרגל מוטלות על החייב הגבלות בתחומים שונים, כולל: מגבלות על ניהול חשבון בנק, חל איסור להשתמש בכרטיסי אשראי ולמשוך שיקים ולהיות מעורב בניהול והקמת תאגיד, כמו כן, חלות הגבלות על תחומי עיסוק, כגון: עריכת דין, תיווך מקרקעין, ייעוץ פנסיוני, קבלנות לפי רישום בפנקס הקבלנים וקבלן כוח אדם.

 

יש לך שאלה?

פורום פשיטת רגל | הפטר

 

כל עוד המגבלות המוטלות בתוקף, הפרתן מהווה עבירה פלילית שדינה מאסר. תוקפן של ההגבלות מסתיים בתום ההליך לאחר מתן צו הפטר, או עד שההכרזה על פשיטת הרגל תבוטל. בית המשפט רשאי לבטל את ההכרזה אם סבר שלא היה צריך להכריז על חייב כפושט רגל, אם החייב ניצל לרעה את ההליכים, או אם חובותיו נפרעו במלואם.

 

אם בית המשפט החליט לבטל את ההכרזה, תוקף מכירת והעברת נכסים לא ייפגע והתשלום לנושים שנעשה במסגרת ההליך לא יבוטל. לאחר ביטול ההכרזה, נכסי החייב יוקנו לבעל תפקיד מטעם בית המשפט, ובמקרה שבית המשפט לא ימנה גורם אחראי, הנכסים יחזרו להיות קניינו של החייב.
 


עודכן ב: 20/02/2019

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל