שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפט פלילי ביטול רישום פלילי במשטרה, באילו מקרים?

ביטול רישום פלילי במשטרה, באילו מקרים?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 07/06/2017 | צפיות: 3409
 

כאשר רישום פלילי מבוטל או נמחק הוא נחשב כאילו לא היה מעולם, ומאפשר לפתוח דף חדש נקי מפלילים. הרישום נמחק בתום תקופת התיישנות או באמצעות בקשה לחנינה מהנשיא


קראו עוד בתחום

אדם בעל רישום פלילי רשאי לפנות למשטרה ולבקש למחוק רישומים של תיקים סגורים, בהתאם לזמן שחלף ממועד ביצוע העבירה, מהות העבירות המיוחסות לו בתיק, כמות הרישומים במאגר המידע, מידת חומרת העבירות והעונש שנגזר עליו.

 

חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים מחייב את המשטרה לנהל רישום של כל אדם שהורשע אי פעם בפלילים. על פי הוראות החוק, כל הרשעה בעבירה פלילית שנקבע בגינה מאסר של שלושה חודשים ומעלה גוררת עמה בנוסף לעונש רישום פלילי, גם כאשר העונש לא נפסק בפועל.

 

רישום פלילי כולל הרשעות קודמות, פרט להרשעות שעברה לגביהן תקופת המחיקה או שהנשיא נתן עליהן חנינה, וכן צווים ללא הרשעה, החלטות שיפוטיות, חקירות ומשפטים תלויים ועומדים, תיקים שנסגרו בעילה של חוסר בראיות או היעדר עניין לציבור, ותיקים שלא הגיעו לכתב אישום.

 

מהן ההשלכות של רישום פלילי?

 

ההשלכות רבות ושונות ועלולות לפגוע במישורים חברתיים וכלכליים. הרישום יכול להשפיע על קבלה למשרה ממשלתית או ציבורית, על השתלבות בחוגים אקדמיים מסוימים ומניעה מלעסוק במקצועות כמו עריכת דין, ראיית חשבון, סוכנות ביטוח, נהיגה בתחבורה ציבורית ועוד. כמו כן, רישום פלילי מגביל את האפשרות לשאת נשק, ויכול למנוע מתן ויזה למדינות שבהן נדרשת אשרת כניסה, כמו ארצות הברית, ועוד.

 

מטרות הרישום הפלילי הן לספק למשטרה מאגר מידע על אנשים שהורשעו בעבירות קודמות כדי לסייע בחקירות, וכדי להוציא תעודות מרשם פלילי, לצורך מועמדים לעבודה בכוחות הביטחון או במקצועות שלא ניתן לעסוק בהם, וכן, לספק לבית המשפט מידע אודות נאשם העומד לדין.

 

לרישום השפעה הרת גורל בעת הדיון המשפטי והכרעת הדין, מכיוון שהוא מעיד על עברו הפלילי או הנקי של הנאשם וביצוע עבירות דומות. לאחר מתן גזר הדין, תוצאות המשפט מתועדות ברישום הפלילי, והמרשם חוזר למאגרי המשטרה, גם כאשר הדיון מסתיים באי הרשעה. 

 

מחיקת תיק פלילי שנסגר במשטרה

 

כאשר המשטרה מחליטה לסגור תיק פלילי ללא הגשת כתב אישום, כל החשדות מבוטלות ולא נשאר רישום. כדי לסגור את התיק, המשטרה צריכה להחליט כי אין מספיק ראיות להגשת כתב אישום, או בשל עילה של חוסר עניין לציבור, כאשר מדובר בעבירות קלות וחד פעמיות. העילה החשובה ביותר לסגירת תיק על ידי המשטרה היא חוסר אשמה, אשר קובעת כי החשוד חף מפשע, ומוחקת את הרישום, כך שאין כל ראיה המעידה על פליליים.

 

אם המשטרה לא סוגרת את התיק, בתום תקופת ההתיישנות הרישום הפלילי נמחק באופן אוטומטי בהתאם לסוג העבירה. ביטול הרישום תלוי בזמן שחלף ממועד ביצוע העבירה, גיל הנאשם בעת שהורשע, כמות הרישומים, סוג העבירה ומידת חומרתה והעונש שנגזר על הנאשם. בביצוע עבירה מסוג פשע, יש להמתין שבע שנים עד להגשת הבקשה למחיקת הרישום, ובעבירה מסוג עוון ניתן להגיש לאחר כחמש שנים.

 

הגשת בקשת חנינה לנשיא המדינה

 

ניתן למחוק את הרישום הפלילי בתיק סגור, טרם מועד ההתיישנות, באמצעות פנייה אל הפרקליטות, באופן עצמאי או בסיוע עורך דין פלילי, בבקשה לבטל אותו על ידי שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. אם הפרקליטות תקבל את הבקשה, הרישום יימחק מבחינה משפטית, אך יישאר פיזית במאגרי המשטרה.

 

יש לך שאלה?

פורום רישום פלילי

 

לצורך מחיקת רישום פלילי שהסתיים בהרשעת הנאשם, ניתן להגיש בקשה לחנינה אשר יכולה לקצר את תקופת ההתיישנות או למחוק את הרישום. את הבקשה יש להגיש לנשיא המדינה בצורה מפורטת ומנומקת ולצרף מסמכים רלוונטיים. הבקשה מגיעה למשרד המשפטים, ואם תקבל אישור, יחתמו עליה שר המשפטים ונשיא המדינה, והרישום יימחק.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
כנגד הגבר הוגש כתב אישום בטענה שאיים על אשתו לשעבר בזמן שהיו בהליכי גירושין, כאשר במהלך ויכוח אמר לה שיקבור אותה ושידאג שיזרקו אותה מהעבודה. מדוע בית המשפט החליט לזכות אותו מעבירת האיומים?
מאת: LawGuide | 15/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןשי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428482משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,