שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים נזקי גוף ותאונות נפילה באוטובוס: כיצד ניתן לקבל פיצויים בגין נזקי גוף?

נפילה באוטובוס: כיצד ניתן לקבל פיצויים בגין נזקי גוף?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 11/06/2017 | צפיות: 4996
 

נסיעה באוטובוס עלולה להיות מסוכנת כאשר הנהג עוצר בפתאומיות, סוטה ללא התראה ממסלולו או ממשיך בנסיעה בזמן עליה או ירידה מהרכב. תביעת פיצויים תוגש כאשר נגרם לנוסע נזק


קראו עוד בתחום

כמעט בכל נסיעה שגרתית בתחבורה ציבורית, בעיקר בקווים עירוניים עמוסים, נהג האוטובוס עלול לבלום בפתאומיות את הרכב, וכתוצאה מכך נוסעים יכולים לאבד שיווי משקל ולהחליק על הרצפה, או לעוף קדימה על נוסעים אחרים ואף להיפצע מחפצים חדים וכדומה.

 

נפילה במדרגות בזמן עלייה לאוטובוס לאחר עצירה בתחנה, יכולה להיחשב כתאונה כללית, אשר בגינה ניתן לתבוע את הנהג או את חברת האוטובוסים בגין רשלנות. בתאונה אשר נגרמה עקב חוסר זהירות או רשלנות הנהג, מחויבת חברת האוטובוסים לשאת בתשלום פיצויים עבור הנפגעים, וכדי לקבל פיצויים יש להגיש תביעת נזיקין נגד חברת התחבורה באופן ישיר.

 

במקרים מסוימים נפילה באוטובוס מוגדרת כתאונת דרכים, גם אם לא אירעה כל התנגשות בין רכב מנועי אחד לרכב אחר או לאדם. כאשר מדובר בתאונת דרכים על פי הגדרתה בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תוגש תביעה נגד חברת הביטוח של האוטובוס, והנפגע יהיה זכאי לפיצוי בגין מלוא נזקי הגוף שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה.

 

כדי להגיש תביעה שבה היה מעורב אוטובוס, חשוב לשמור כל דבר שעשוי לסייע לנפגע להוכיח את מעורבותו בתאונה, כגון: עדי ראיה שהיו באוטובוס בעת הפגיעה, כרטיס נסיעה, דוח של מד"א, רישום רפואי של חדר מיון או קופת חולים וכל תיעוד ומסמך שיכולים לעזור.

 

הנפגע אינו נדרש להציג את פרטי חברת הביטוח של הרכב וגם לא את מספר הרישוי ופרטי הנהג. בהיעדר פרטים של חברת הביטוח, התביעה תוגש נגד חברת האוטובוסים. הנפגע יהיה זכאי לקבל פיצויים מחברת הביטוח, כל עוד יוכיח שאכן היה מעורב בתאונת דרכים בעת נסיעה באוטובוס, וכדי למצות את מלוא הזכויות, רצוי לפנות לעורך דין העוסק בתביעות נזקין טרם הגשת התביעה.

 

האוטובוס עצר במרחק גדול מהמדרכה והנוסעת שביקשה לרדת מעדה

 

באפריל 2013, נסעה התובעת, כבת 40, בקו אוטובוס 332. כאשר ביקשה לרדת בתחנה, הנהג עצר במרחק של כמטר מהמדרכה. התובעת ניסתה להגיע עם רגלה עד למדרכה, אולם לא הצליחה וכתוצאה מכך איבדה שיווי משקל, נפלה ארצה ונחבלה.

 

התביעה הוגשה לבית משפט השלום בחיפה על ידי התובעת והמוסד לביטוח לאומי נגד כלל חברה לביטוח בע"מ, אשר ביטחה את האוטובוס. ביטוח לאומי הכיר בפציעת התובעת כתאונת עבודה, קבע לה 10% נכות צמיתה ושילם דמי פגיעה. בית משפט קבע כי מאחר שהתאונה אירעה כאשר התובעת ירדה מהאוטובוס, מדובר בתאונת דרכים בהתאם לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

 

חברת הביטוח טענה להגנתה כי התובעת ירדה מהאוטובוס ורק לאחר מכן איבדה את שיווי משקלה ונפלה, על כן יש ניתוק קשר סיבתי בין הירידה לנפילה, והתאונה לא צריכה להיות מוכרת כתאונת דרכים בהתאם לחוק, ומאחר שלא מדובר בתאונת דרכים, התאונה לא נכללת בהסכם שנחתם בין ביטוח לאומי לבינה.

 

יש לך שאלה?

פורום תאונות דרכים | פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

 

בית המשפט קיבל את עדותה של התובעת שנתמכה במסמכים רפואיים, וסבר כי גם אם הנפילה לא אירעה באותו שבריר שנייה של היציאה מהאוטובוס, אלא לאחר צעד אחד או שניים, מדובר באירוע של איבוד שיווי משקל כתוצאה מהירידה, ואירוע זה קשור בטבורו ביציאה מהרכב ומהווה מכלול אחד.

 

בנסיבות אלה התביעה התקבלה, ובית המשפט חייב את הנתבעת לשלם לתובעת פיצויים בסך של 221,000 שקלים, בגין כאב וסבל, הפסדי שכר והשתכרות, עזרת הזולת, הוצאות רפואיות ונסיעות והפסדי פנסיה וזכויות סוציאליות. לאחר ניכויי ביטוח לאומי, התובעת זכאית לסך של 169,000 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בשיעור 13% מסכום הפיצויים.

 

ת"א 46350-01-15
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
הנוסע נפצע בתאונת דרכים בעודו יושב באוטובוס, כאשר האוטובוס התנגש במשאית שחנתה בצד הדרך. בעקבות הפציעה הקשה, היום הוא נאלץ להתנייד באמצעות כיסא גלגלים
מאת: LawGuide | 14/04/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
מזל רבה משרד עו"דמזל רבה משרד עו"דאזור השפלה והסביבה053-7298217 כל דיני העבודה, תביעות נזיקין יעוץ לפני חקירה במשטרה אזור המרכז והשפלה
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
יניר הראל ושות`יניר הראל ושות`אזור המרכז053-6112830בעל 20 שנות ניסיון בתביעות ביטוח, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי