שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים הוצאה לפועל וחובות העדפת נושים בפשיטת רגל: מהי העדפת נושים מותרת?

העדפת נושים בפשיטת רגל: מהי העדפת נושים מותרת?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 22/08/2017 | צפיות: 3680
 

כיצד מחולקים נכסיו של חייב בהליך פשיטת רגל בין הנושים השונים, ובאילו מקרים תשלום החובות שלא לפי סדר העדיפויות מהווה העדפת נושים אסורה?


קראו עוד בתחום

תכלית הליכי פשיטת רגל היא לכנס ולחלק את נכסי החייב באופן שווה בין הנושים לפי מעמדם ובהתאם לסדר הקדימות ביניהם כפי שנקבע בחוק. כלומר, לא ניתן להפלות בין הנושים ולפרוע את החוב כלפי נושה אחד על חשבון נושה אחר, מאחר שהדבר מהווה העדפה אסורה.


על פי סדר העדיפויות שנקבע בפקודת פשיטת הרגל, תחילה יש לפרוע את החובות כלפי הנושים המובטחים, ולאחר מכן כלפי נושים על פי דין ולבסוף לנושים הרגילים. במקרה של תשלום החובות שלא לפי הסדר, הנאמן אשר אחראי לפקח על הליך פשיטת הרגל רשאי לפנות אל בית המשפט ולבקש לבטל את תשלום החובות. הפרת סדר תשלום החובות אף עלולה לבטל את הליך פשיטת הרגל כולו.


פירעון חובות בפשיטת רגל: מיהם נושים מובטחים ומיהם נושים בדין?


במסגרת הליך פשיטת הרגל ניתן צו כינוס במטרה לכנס את מלוא נכסיו של החייב ולפרוע באמצעותם, ולו באופן חלקי, את חובותיו לנושים. את הבקשה לבית המשפט להכריז על חייב כפושט רגל יכול להגיש החייב עצמו, כמו גם הנושים. לאחר שמתבצע הליך כינוס הנכסים, הכספים מהקופה מחולקים לנושים יחסית לחובות שנוצרו.


תמורות נכסי החייב תחולק לנושים ללא העדפת נושה אחד על פני השני, תוך פיקוח צמוד של בית המשפט על ההליך. אמנם לא כל הנושים שווים משום שקיימים נושים מובטחים ונושים בדין, כאשר תחילה הנושים המובטחים זכאים לקבל את התשלומים ורק לאחר מכן יתר הנושים, אולם התשלום מקופת הכינוס יחולק ביניהם באופן שווה וללא העדפת נושים מסוימים על פני נושים אחרים.


הנושים המובטחים הם אלו שדאגו לשעבד נכס מראש כדרך להבטיח את תשלום החוב מבעוד מועד, למשל בנקים שמעניקים הלוואת משכנתא תמורת שיעבוד הנכס עד לפירעון החוב. נושים אלו יקבלו את חובם מקופת הכינוס בעדיפות הראשונה.


נושים בדין הם נושים אשר זכאים לקבל את חובם מהחייב על פי חוק, כגון דמי מזונות או משכורת. הם אלו שיקבלו את התשלומים מקופת הכינוס מיד לאחר הנושים המובטחים. לאחר מכן יוכלו לפרוע את החוב יתר הנושים שאינם נכנסים לשתי הקטגוריות הללו.


חלוקת תשלומים באופן לא שווה, או הפיכת נושה לנושה מובטח רק כדי שיקבל את הכספים בעדיפות ומבלי שבאמת יהיה נושה מובטח, מהווה העדפת נושים אסורה. התנהלות כזו עלולה להביא לביטול התשלום, וכן להתנהלות בחוסר תום לב של החייב אשר עלולה להוביל לביטול הליך פשיטת הרגל כולו.


האם בן הזוג יכול לתבוע חוב מקופת הכינוס כמו יתר הנושים?


אמנם עקרון השוויון בפשיטת רגל הוא אחד העקרונות החשובים, אולם יש לכך יוצאים מן הכלל. למשל, כאשר מדובר בחוב בין בני זוג, פקודת פשיטת הרגל אינה מאפשרת לפרוע אותו עד שיתר הנושים מקבלים את חלקם.

 

יש לך שאלה?

פורום פשיטת רגל | הפטר


כמו כן קובעת פקודת פשיטת הרגל כי במקרים שבהם מתברר כי קיים נושה נוסף לאחר שהתשלומים מקופת הכינוס הועברו ליתר הנושים, כל עוד נותרו כספים בקופה המאפשרים תשלומים עתידיים, תחילה אותו נושה יקבל כספים עד שייווצר שוויון בינו לבין שאר הנושים. אולם אם לא נותרו כספים בקופה, הנושים האחרים לא ייפגעו ולא ייאלצו להשיב לקופה את הכספים שכבר קיבלו לצורך חלוקה מחודשת.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים