שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים נזקי גוף ותאונות ועדה רפואית נכות מעבודה: מהן זכויות נפגעי עבודה?

ועדה רפואית נכות מעבודה: מהן זכויות נפגעי עבודה?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 11/09/2017 | צפיות: 908
 

אדם אשר נפצע או חלה כתוצאה מעבודתו ומגיש תביעת נכות לביטוח הלאומי, נדרש להגיע לוועדה רפואית אשר תקבע את אחוזי הנכות שלו. מה נחשב לפגיעה בעבודה? מי יכול להגיש תביעה כנפגע עבודה? מהן זכויות הנפגעים? וכיצד ניתן לערער על החלטת הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי?


קראו עוד בתחום

מי שנפגע בתאונת עבודה או שנגרמה לו מחלת מקצוע עקב תנאי עבודתו, לרבות פגיעות נפשיות, זכאי לקבל קצבת נכות חודשית או מענק חד פעמי מהמוסד לביטוח לאומי, בהתאם לשיעור נכותו. כדי להיות מוכר כנפגע עבודה יש להגיש תביעת נכות ולהתייצב בפני ועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי, אשר תבחן את הנזקים ותקבע את שיעורי הנכות.


הזכאות לקבלת קצבת נכות מעבודה חלה כאשר הפגיעה הגופנית או הנפשית הובילה לאובדן כושר עבודה. כל פגיעה שהותירה נכות אשר נגרמה במהלך העבודה, בדרך לעבודה או בחזרה מהעבודה, וכן כתוצאה מהעבודה, מצדיקה הגשת תביעת נכות מעבודה.


מלבד זאת, ישנה רשימה סגורה של מחלות אשר נחשבות למחלות מקצוע, שגם בגינן ניתן לקבל קצבת נכות מעבודה, למשל מחלות עור, מחלות אונקולוגיות, צרידות או פגיעה במיתרי הקול ועוד, אשר נגרמו כתוצאה מתנאי העבודה.


מהם הקריטריונים להתייצב בפני הוועדה הרפואית בביטוח הלאומי, ומתי מקבלים תשובה?


רק מי שפגיעתו הוכרה כפגיעה בעבודה יזומן לוועדה הרפואית לנכות מעבודה. לא כל אחד רשאי לעבור בדיקות בוועדה הרפואית להכרה כנפגע עבודה, אלא רק מי שעומד באחד מהתנאים הבאים: אם מדובר בעובד שכיר, בעובד עצמאי אשר שילם דמי ביטוח לאומי לפגיעה בעבודה, וכן מי שנפגע במהלך הכשרה מקצועית אשר מוכרת בביטוח הלאומי. כך גם מי שנפגע במהלך אימון בשעת חירום, אסיר או נער חוסה.


בוועדה הרפואית הנפגע צריך להציג רשומות רפואיות המעידות על הפגיעה ועל נזקי הגוף שנגרמו לו, לרבות תוצאות בדיקות, חוות דעת רפואיות ומסמכים רפואיים מפורטים. חשוב לפנות לביטוח הלאומי באופן מיידי ולא להתמהמה עם הגשת התביעה, עד 12 חודשים לאחר הפגיעה לכל היותר. החלטת הוועדה הרפואית תתקבל בתוך כחודש ימים.


הן הנפגע והן המוסד לביטוח לאומי רשאים לערער על החלטת הוועדה הרפואית באמצעות הגשת ערעור לוועדה רפואית לעררים. על החלטות ועדה זו ניתן להגיש ערעור לבית הדין לעבודה.


אחרי 30 שנות עבודה ברפת, האם דליות ברגליים יוכרו כפגיעה בעבודה?


לאחרונה התקבלה בבית הדין לעבודה בבאר שבע תביעתו של עובד רפת, להכרה בפגיעות ברגליים שמהן סבל כפגיעה בעבודה, וזאת לאחר שהמוסד לביטוח לאומי לא אישר את תביעתו. מדובר ברפתן שעבד ברפת מדי יום במהלך 30 שנה, בעבודה פיזית ומאומצת הכוללת עמידה ממושכת בבוץ.


כאשר הופיעו כאבים חזקים ברגליו והתברר כי הוא סובל מדליות ברגליים, הוא ביקש להיות מוכר כנפגע עבודה, אך הביטוח הלאומי דחה את תביעתו בטענה שהמחלה לא קשורה לתנאי עבודתו.


הרפתן החליט לערער על החלטת הביטוח הלאומי והגיש תביעה להכרה במחלתו בבית הדין לעבודה. במסגרת התביעה הוחלט למנות רופא מומחה אשר יבחן האם קיים קשר בין המחלה לתנאי העבודה. חוות הדעת קבעה כי אמנם המחלה לא פרצה בגלל העבודה, אולם החמירה כתוצאה מכך.

 

יש לך שאלה?

פורום ועדה רפואית


חוות הדעת הרפואית אומצה על ידי השופטת, אשר החליטה כי יש להכיר במחלתו של הרפתן כפגיעה בעבודה על דרך ההחמרה, משום שתנאי עבודתו גרמו לפגיעות זעירות חוזרות ונשנות שבסופו של דבר החמירו את מצבו. על כן תביעתו התקבלה, והמוסד לביטוח לאומי חויב בהוצאות המשפט בסכום של עשרת אלפים שקלים.


ב"ל 6759-05-14
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
בית המשפט חייב את עיריית ירושלים לפצות אישה כבת 65 שנפלה במדרגות כשיצאה מביתה, לאחר שנקבע כי העירייה לא דאגה לתחזוקת המדרגות הציבוריות במשך תקופה ארוכה
מאת: LawGuide | 30/01/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
בוים & תומא עורכי דיןבוים & תומא עורכי דיןאזור המרכז053-8007674משרד ותיק ופעיל העסוק בדיני עבודה, נזקי גוף, רשלנות רפואית וביטוח לאומי.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
אופיר בן משה, עורכי דיןאופיר בן משה, עורכי דיןאזור המרכז053-9428924המשרד עוסק בתחום הנזיקין תוך התמקדות בתחום הרשלנות הרפואית
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף