שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפחה וירושה מזונות ילדים בבית הדין הרבני: מהי סמכות בית הדין?

מזונות ילדים בבית הדין הרבני: מהי סמכות בית הדין?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 13/11/2017 | צפיות: 1262
 

באילו מקרים מוסמך בית הדין הרבני לדון בתביעת מזונות ילדים במסגרת הליך גירושין, והאם ניתן להגיש לבית הדין הרבני תביעת מזונות עצמאית שאינה כרוכה בתביעת גירושין?


קראו עוד בתחום

בישראל ניתן לנהל הליכי גירושין בשתי ערכאות שיפוטיות עם סמכויות מקבילות: בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. מלבד סוגיית הגירושין עצמם והסדרת הגט, אשר רק בית הדין הרבני מוסמך לדון בה, אפשר לדון בסוגיות הכרוכות בגירושין כגון קביעת המשמורת והמזונות בשתי הערכאות המשפטיות.


מהי סמכות בית הדין הרבני לדון בתביעת מזונות קטינים?


כאשר מוגשת תביעה לגירושין אל בית הדין הרבני, אפשר לכרוך במקביל תביעה לקביעת מזונות עבור הילדים המשותפים. עם זאת, הילדים עצמם יוכלו להגיש תביעה למזונות בבית המשפט לענייני משפחה במועד מאוחר יותר, וזאת בנסיבות מסוימות.


על פי חוק שיפוט בתי דין רבניים, בית הדין הרבני מוסמך לדון במזונות הילדים במקרה שהוגשה אליו קודם לכן תביעה לגירושין על ידי הבעל או האישה. סמכות זו ניתנת לבית הדין הרבני רק אם לא הוגשה לפני כן תביעה מקבילה למזונות הילדים בבית המשפט, או לחלופין כאשר שני הצדדים מסכימים כי הדיון בעניין המזונות יתנהל בבית הדין הרבני.


למרות זאת, בית המשפט העליון קבע הלכה שלפיה אין לכרוך תביעה למזונות ילדים ולהגישה לבית הדין כאשר התביעה מוגשת בשמם של הילדים עצמם, אלא רק כאשר התביעה מוגשת על ידי אחד מהצדדים - כלומר על ידי אחד ההורים - לצורך החזר הוצאותיו עבור מזונות הילדים. הלכה זו נקבעה כדי לאפשר להגיש תביעה עצמאית לתשלום דמי המזונות בבית המשפט לענייני משפחה, וזאת במטרה להבטיח כי הילדים יזכו בסכום מזונות הולם.


מדוע בית הדין הרבני קבע כי לא ידון בסוגיית מזונות הילדים שנכרכה לתביעת גירושין, למרות סמכותו העקרונית להכריע בעניין?


לאחרונה הכריע בית הדין הרבני בבאר שבע, בהרכב של שלושה דיינים, כי אף על פי שהוא מוסמך באופן עקרוני לדון במזונות ילדים, במקרה הספציפי שנדון בפניו, כריכת מזונות הילדים לתביעת הגירושין לא התבצעה באופן כנה. על כן הוחלט להעביר את הסמכות בעניין המזונות אל בית המשפט לענייני משפחה.


במקרה הנדון, הגיש הגבר תביעת גירושין לבית הדין הרבני כולל מזונות אישה וילד, לאחר שמפגשי הגישור שהתקיימו בינו לבין אשתו בהליך ליישוב סכסוך נכשלו. כעבור חודשיים תבעה האישה מזונות עבור הילד בבית המשפט.


לטענתה, הסמכות היחידה לדון במזונות היא של בית המשפט, וזאת מכיוון שצריכה להיות הסכמה של שני הצדדים כדי שבית הדין יכריע בעניין זה. שלושת דייני בית הדין דחו טענה זו, הן על פי לשון החוק והן לפי הלכת בית המשפט העליון.


למרות זאת, במקרה זה הגיעו הדיינים למסקנה כי כריכת המזונות בתביעת הגירושין לא התבצעה בכנות, וזאת בין היתר מכיוון שהגבר לא הגיש אל בית הדין מסמכים המעידים על יכולותיו הפיננסיות והכנסותיו החודשיות, לצורך קביעת סכום המזונות הראוי.


כמו כן, לאחר שהגבר הגיש את תלושי השכר שלו התברר כי הכנסתו החודשית גבוהה בכ-2,000 שקלים מההכנסה שעליה הצהיר במסגרת תביעתו, כפי שטענה האישה.

 

יש לך שאלה?

פורום בית דין רבני


לאור זאת דייני בית הדין הרבני קיבלו את הרושם שכריכת המזונות על ידי הבעל לא הייתה כנה, ומסיבה זו, אף על פי שהבהירו כי באופן עקרוני יש לבית הדין הרבני סמכות לדון בעניין מזונות הילד, במקרה הספציפי הזה יש להעביר את ההכרעה לידי בית המשפט לענייני משפחה.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מקרקעין, הוצל"פ וחדלות פרעון
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות