שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפחה וירושה חזקת השיתוף בין ידועים בציבור: איך יחולק הרכוש בפרידה?

חזקת השיתוף בין ידועים בציבור: איך יחולק הרכוש בפרידה?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 14/11/2017 | צפיות: 1189
 

כאשר ידועים בציבור נפרדים, וכל עוד הם לא חתמו ביניהם על הסכם ממון, הרכוש המשותף שצברו יחולק על פי חזקת השיתוף. מה צריך להוכיח כדי לחלק את הרכוש שווה בשווה לפי חזקת השיתוף?


קראו עוד בתחום

יותר ויותר זוגות בישראל בוחרים לנהל מערכת יחסים זוגית מבלי להתחתן ומוגדרים כידועים בציבור. שלא כמו בני זוג נשואים, אשר במקרה של פרידה וגירושין הרכוש שצבר יחולק ביניהם בהתאם לחוק יחסי ממון, כאשר ידועים בציבור נפרדים הם יחלקו את הרכוש בהתאם לחזקת השיתוף.


מדובר בהלכה משפטית שנקבעה בפסיקה, אשר חלה הן על ידועים בציבור והן על זוגות נשואים שהתחתנו לפני שנת 1974 ולכן חוק יחסי ממון לא חל בעניינם. על פי חזקת השיתוף, כל עוד בני הזוג התנהלו באופן אשר מוכיח כוונה של שיתוף, הרכוש שצברו כתא משפחתי במשך שנות הזוגיות הוא למעשה רכושם המשותף. כלומר, אם יחליטו לפרק את הזוגיות, זכאי כל אחד מבני הזוג לקבל מחצית מהרכוש שנצבר במסגרת החיים המשותפים.


בני הזוג יכולים לקבוע הסדר אחר לחלוקת הרכוש באמצעות הסכם יחסי ממון, אולם ללא הסכם שכזה, תחול בעניינם חזקת השיתוף. במצבים מסוימים, אף אם הרכוש שייך רק לאחד מבני הזוג, למשל דירת מגורים, בן הזוג השני יהיה זכאי לקבל מחצית מהרכוש במקרה של פרידה בהתאם לחזקת השיתוף.


חלוקת רכוש בין בני זוג לא נשואים: אילו זוגות נחשבים לידועים בציבור?


אמנם ידועים בציבור הם בני זוג אשר מנהלים אורח חיים זוגי, במקרים רבים מתגוררים תחת אותה קורת גג ומנהלים משק בית משותף, ואף מביאים ילדים משותפים לעולם, אך למעשה לא קיימת הגדרה חוקית כללית לידועים בציבור, אלא רק בחוקים ספציפיים כגון חוק הביטוח הלאומי או חוק הירושה.


אי לכך ומכורח המציאות, בתי המשפט קבעו בשורה של פסקי דין מי נכנס להגדרת ידועים בציבור, וזאת כדי להכריע בסכסוכים משפחתיים שונים כגון נושא חלוקת הרכוש. באופן עקרוני, הקביעה תתבצע בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה, אולם נהוג להגדיר ידועים בציבור כבני זוג אשר מנהלים חיים משותפים ומשק בית משותף.


על כן, שני התנאים הבסיסיים שיש להוכיח כדי להיכנס להגדרת ידועים בציבור הם מגורים משותפים ותרומה משותפת לניהול חיי משפחה משותפים, וכן קיום יחסים זוגיים אינטימיים - אם כי במקרים מסוימים גם זוגות שלא התגוררו ביחד הוגדרו כידועים בציבור.


האם חזקת השיתוף חלה על כל הרכוש והנכסים של בני הזוג?


אמנם הלכת השיתוף חלה על כל סוגי הרכוש או הנכסים, בין שמדובר בנכסי נדל"ן, בחשבונות בנק, בכלי רכב, בקרנות פנסיה וכדומה, אולם ישנם נכסים אשר אינם נכנסים להגדרת הרכוש המשותף שנצבר במהלך החיים המשותפים.


באופן עקרוני, הנכסים שיחולקו שווה בשווה בין ידועים בציבור על פי חזקת השיתוף במקרה של פרידה כוללים את הבית המשותף, וזאת גם אם בן זוג אחד שילם יותר על רכישתו, נכסים עסקיים ונכסים שנצברו במהלך הקריירה של אחד מבני הזוג כגון מניות, דיווידנדים וכדומה, זכויות סוציאליות שנצברו בעבודה - גם אם אחד מבני הזוג לא עבד, ואף על נכסים אשר נרשמו בבעלותו של בן זוג אחד בלבד, וזאת כאשר קיימות הוכחות לכך שהייתה כוונת שיתוף עבור נכס זה.

 

יש לך שאלה?

פורום חלוקת רכוש | איזון משאבים


עם זאת, נכסים שצבר אחד מבני הזוג לפני הזוגיות, או נכסים שהתקבלו בירושה או במתנה, לא ייחשבו לחלק מהרכוש המשותף וחזקת השיתוף לא תחול עליהם. למרות זאת, אם בן הזוג השני יוכיח כוונת שיתוף בנכסים אלו, יהיו לו זכויות בנכסים לפי הלכת השיתוף.


הדרך הטובה ביותר להימנע מחלוקת הרכוש היא להסכים מראש על הפרדה רכושית, וזאת באמצעות עריכת הסכם ממון אשר יגדיר בדיוק את הסכמתם של בני הזוג לגבי כוונת השיתוף בנכסים.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מקרקעין, הוצל"פ וחדלות פרעון
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.