שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפחה- גירושין, צוואה מחשש לפגיעה בשמה ותדמיתה, ניתן היתר נישואין לקטינה מהקהילה החרדית

מחשש לפגיעה בשמה ותדמיתה, ניתן היתר נישואין לקטינה מהקהילה החרדית

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 15/01/2018 | צפיות: 329
 

קטינה בת 17 קיבלה היתר דחוף להינשא לבחיר לבה בן ה-19 בסוף החודש, לאחר ששופט בית המשפט לענייני משפחה השתכנע כי בנסיבות המקרה ולטובתה של הקטינה, עדיף לאשר את הנישואין


קראו עוד בתחום

לאחרונה קיבל בית המשפט לענייני משפחה בנצרת בקשה דחופה שהגישה אמה של קטינה כבת 17 מהמגזר החרדי, למתן היתר נישואין מיידי למועד שנקבע לנישואיה בסוף החודש הנוכחי עם החתן המיועד אשר נמנה אף הוא על המגזר החרדי, בן 19 שנים.


במסגרת החלטתו הדגיש שופט בית המשפט כי הוראות חוק גיל הנישואין קובעות כי אף על פי שהגיל המינימלי שבו ניתן להינשא בישראל עומד על 18 שנים, ניתן להתיר לקטינה להינשא גם לאחר שמלאו לה 16 שנים בלבד, וזאת במקרים שבהם קיימות נסיבות מיוחדות וכאשר מדובר בטובת הקטינה.


היות שבמקרה זה הגיע השופט למסקנה כי בנסיבות העניין עדיף לקטינה להינשא, ולאור טעמים מיוחדים כגון חשש כי ביטול הנישואין שנקבעו יוביל לפגיעה בתדמיתה, בשמה ובנפשה, ניתן לה היתר הנישואין.


בני הזוג נפגשו זה עם זה בניגוד לכללים הנהוגים במגזר החרדי


במסגרת הבקשה טענה משפחתה של הקטינה כי כלל לא ידעה על האיסור להינשא לפני גיל 18, וכי הדבר התגלה לה רק כשהגיעו להירשם לקראת הנישואין הצפויים, אשר כבר נקבע להם מועד. כמו כן, הרב הראשי של העיר שבה מתגוררת המשפחה, הודיע כי הוא פורש את חסותו על הזוג הצעיר ויהיה אחראי ללוותם בשנות הנישואין הראשונות.


אמה של הנערה טענה כי בניגוד לכללים הנהוגים בחברה החרדית, בתה נפגשה עם החתן בביתה לפני שנקבע מועד לנישואין ולפני שההורים נתנו את רשותם, וזאת מכיוון שהחתן לומד אצל אביה של הכלה המיועדת. לאור זאת מיהרו הצדדים לקבוע מועד לחתונה. האם הוסיפה כי שתי המשפחות יתמכו בבני הזוג הצעירים הן מבחינה רגשית והן מבחינה חומרית, כדי שיוכלו לסיים את לימודיהם.


האם מדובר בנישואי בוסר או שנסיבות העניין מצדיקות את מתן היתר הנישואין?


תסקיר שנערך על ידי עובדת סוציאלית מטעם בית המשפט העלה כי הנערה סולקה מבית הספר בעקבות החלטה להינשא עוד בתקופת לימודיה, ולא ברור אם תסיים את הלימודים לאחר החתונה.


עם זאת העובדת הסוציאלית התרשמה כי היא מאוהבת בחתן המיועד ומצפה לנהל את משק הבית, להקים משפחה ולהמשיך בחייה כאישה נשואה. מפגש עם החתן המיועד העלה את הרושם כי מדובר בבחור נעים הליכות, וכי משפחתו תומכת בנישואיהם של השניים.


ואולם, לסיכום קבעה העובדת הסוציאלית כי לא מצאה הצדקה למתן היתר נישואין. גם בא כוחו של היועץ המשפטי לממשלה לא מצא כי נסיבות העניין מצדיקות את הנישואין לפני גיל 18. אך האפוטרטפא לדין שמונתה לצורך העניין דווקא קבעה כי היתר הנישואין מהווה את טובת הנערה, וכי מדובר בנערה בוגרת ונורמטיבית, אשר נחושה בדעתה להתחתן ולהקים בית עם בחיר לבה.


כמו כן טענה כי אם לא יינתן היתר לנישואין, היא תוכתם בחברה החרדית מאחר שסיכלה שידוך. כתם זה עלול לפגוע בסיכוייה למצוא שידוך בעתיד ולגרום לה לפגיעות נפשיות.


בפתח דבריו קבע השופט כי אמנם אין עילה מספקת לאשר את הנישואין לפי טענות המבקשת. ואולם, בחינת טובתה של הנערה וההתרשמות מנסיבות חייה ובחינת ההשלכות במקרה של דחיית הבקשה, הובילו אותו למסקנה כי יש לאשר את הבקשה.


בין היתר, החלטתו של השופט התבססה על רצונה הברור והמוחלט של הקטינה להינשא, ההתרשמות כי אי מתן היתר נישואין עלול לגרום לה לנזקים, התמיכה הנרחבת והמקיפה מצד שתי המשפחות ורב הקהילה, והעובדה כי השניים כרתו הסכם קדם נישואין בבית הדין הרבני, אשר יוכל להקל עליה באופן משמעותי לצאת מהנישואין בעתיד במקרה שתרצה בכך.


כמו כן התרשם השופט כי הקטינה מעוניינת להשלים את לימודיה התיכוניים וכן לעבוד לצורך פרנסת הבית וניהול משק הבית, והיא מגלה אחריות ובשלות למרות גילה הצעיר.

 

יש לך שאלה?

פורום בית משפט לענייני משפחה


לסיום הסביר השופט כי אם לא יאשר את הנישואין, הדבר עלול ליצור נזקים של ממש לתדמיתה ולשמה בקרב הקהילה שאליה היא שייכת, וילווה אותה כתם בעתיד כמי שסיכלה שידוך. גם אם יבטל את הנישואין, היא לא תוחזר אל המסגרת הלימודית שממנה סולקה, היא תישאר להתגורר בביתם של הוריה ותיגרם לה, למשפחתה ומשפחתו של החתן עוגמת נפש רבה. על כן הוחלט לתת לה את היתר הנישואין.


 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה- גירושין, צוואה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה- גירושין, צוואה
בני זוג גרושים אשר הציגו גרסאות סותרות בבית הדין הרבני, הסכימו לבצע בדיקת פוליגרף ולהתחייב לתוצאותיה בכל הנוגע לזכאותה של האישה לקבל את כתובתה. הבעל סירב למסור את תוצאות הבדיקה - וחויב בתשלום הכתובה
מאת: LawGuide | 14/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
אליס שמאי עורכת דיןאליס שמאי עורכת דיןאזור השרון והסביבה053-7931319עוסקת בלשון הרע, הטרדה מינית ,דיני עבודה וחוזים יחס אישי לכל אורך הטיפול.
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.