שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט פלילי מעצר שווא גרם התקף חרדה, המדינה תשלם פיצויים

מעצר שווא גרם התקף חרדה, המדינה תשלם פיצויים

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 19/02/2019 | צפיות: 380
 

מאבטח שהותקף במהלך עבודתו נעצר על ידי השוטר שהוזעק למקום ואיבד את הכרתו, לאחר מכן פונה לבית החולים בעודו באזיקים ורק אז הוחלט לשחרר אותו. הוא יקבל פיצויים עקב מעצר שבוצע שלא כדין


קראו עוד בתחום

בשנת 2015 הוזעקה המשטרה על ידי מאבטח בחברת עמידר, לאחר שהותקף על ידי שני אנשים במהלך עבודתו. השוטר שהגיע לבדוק את האירוע הודיע למאבטח כי הוא עצור, וזאת בעקבות תלונתם של התוקפים כי הוא עצמו תקף אותם. המאבטח שלא האמין למשמע אוזניו החל לרעוד ואף איבד את ההכרה, ומשם פונה לקופת החולים ואז לבית החולים כשידיו נתונות באזיקים ובליווי משטרתי.


רק בבית החולים הודיעו לשוטר בטלפון לשחרר את המאבטח ממעצר, והוא הסיר ממנו את האזיקים ועזב את בית החולים. לאחר אירועים אלו הגיש המאבטח תביעה כנגד המדינה, ודרש פיצויים בסכום של 75 אלף שקלים בגין כליאת שווא, לשון הרע והפרת חובה חקוקה.


התביעה נדונה בבית משפט השלום בדימונה, והתקבלה על ידי השופט, אשר קבע כי המעצר אכן לא בוצע בהתאם להוראות חוק סדר הדין הפלילי, ולא ברור מדוע עצרו את המאבטח ללא עילת מעצר של ממש. מדובר במעצר שווא אשר הוביל להתקף החרדה של המאבטח, קבע השופט, ולכן המשטרה נדרשת לפצות אותו על כך. עם זאת, המשטרה הייתה מחויבת לעדכן את הצוות הרפואי כי מדובר בעצור ולכן לא חטאה גם בלשון הרע.


לאור העובדה שהמאבטח היה עצור לזמן קצר, ומנגד בשל השפעות המעצר הקשות עליו, נקבע גובה הפיצויים על סך של 7,500 שקלים. כמו כן חויבו המדינה והמשטרה בתשלום שכר טרחת עורך דינו של התובע ובהוצאות ניהול ההליך בסכום נוסף של כ-4,700 שקלים.


סרטוני מצלמות האבטחה הוכיחו כי המאבטח הותקף ולא תקף


המאבטח, שהיה כבן 25 באותו מועד, החל לעבוד עבור חברת עמידר שישה חודשים לפני אותו אירוע. כאשר הותקף על ידי שני אנשים במהלך העבודה מיהר להזעיק את המשטרה. שני התוקפים מסרו לשוטר כי המאבטח הוא זה שתקף אותם והגישו תלונה כנגדו. כתוצאה מכך החליט השוטר לעכב אותו, אך בשלב מאוחר יותר הודיע לו השוטר כי הוא עצור כחשוד בתקיפה.


בתגובה להודעה זו חווה המאבטח התקף חרדה חמור שכלל רעידות ואובדן הכרה. הוא נלקח אזוק לקופת החולים ומשם הובהל באמבולנס אל בית החולים, כאשר ידיו אזוקות ושוטר מלווה אותו. רק בבית החולים שוחרר ממעצרו בעקבות שיחת טלפון שקיבל השוטר, והוא נותר בבית החולים להמשך טיפול והשגחה.


האם המשטרה פגעה בשמו הטוב של המאבטח?


במסגרת התביעה דרש המאבטח את הפיצוי המקסימלי האפשרי לפי חוק איסור לשון הרע, אשר עומד על סכום של 50 אלף שקלים, וזאת בשל הפגיעה שמו הטוב עקב מעצר השווא. המשטרה טענה להגנתה כי במסגרת האירוע פעלו השוטרים כפי שנדרש מהם לאור העובדה שהתוקפים הגישו כנגדו תלונה על תקיפה, עד שביררה את נסיבות האירוע.


לגרסתה של המשטרה, כאשר החל העצור לחוות התקף חרדה בתחנת המשטרה הוא הובהל לבית החולים באמבולנס בליווי משטרתי בהתאם לדין, וקצין הממונה החליט לשחררו בבית החולים וכך אכן נעשה.


רק למחרת היום צפייה בסרטוני מצלמות האבטחה הוכיחה כי המאבטח אכן הותקף באותו אירוע ולכן הוחלט לשחררו והוא כבר לא נחשב חשוד. כנגד שני התוקפים הוגש כתב אישום פלילי והם הורשעו בתקיפה על פי הודאתם.


מדוע הוחלט על מעצרו של המאבטח?


לפי העדויות נראה כי השוטרים עיכבו את המאבטח לאחר שתוקפיו התלוננו נגדו. בקופת החולים קיבל השוטר שליווה אותו הוראה לשחררו, ולהודיע לו להתייצב בתחנת המשטרה לצורך חקירה כשהוא בחזקת משוחרר. ואולם, מסיבה לא ברורה, בתחנת המשטרה הוחלט לעצור אותו. השוטר שקיבל את ההוראה על המעצר לא ידע מדוע שונה הסטטוס של המאבטח ממעוכב לעצור, בייחוד כאשר כלל לא היה מעוכב באותו רגע.


עילת המעצר כפי שנרשמה בדוח המעצר היא חשש כי המאבטח לא יתייצב בחקירה, אולם אין כל נימוק לחשד זה, בייחוד לאור העובדה כי המאבטח נעצר דווקא כשהתייצב במשטרה כפי שהורו לו. מלבד זאת, כבר במהלך החקירה הוצג בפניו הסרטון שתיעד את תקיפתו, אולם למרות זאת הוחלט על מעצרו.


הרושם המתקבל הוא כי המעצר נעשה כלאחר יד וללא עילה ממשית, קבע השופט. על כן מדובר במעצר שהתבצע בניגוד להוראות החוק, וגרם למאבטח התקף חרדה מספר שעות בלבד אחרי שהיה קורבן לתקיפתם של שני אנשים. עם זאת, השופט לא מצא מקום לפצותו עקב לשון הרע.


יש לך שאלה?

פורום מעצר | מעצרים


בהתחשב בנסיבות הכוללות משך מעצר קצר מצד אחד, והתקף חרדה עד אובדן הכרה מצד שני, קבע השופט את גובה הפיצויים הראוי על סכום של 7,500 שקלים. המדינה תשלם גם את הוצאות המשפט ושכר הטרחה בסכום נוסף של כ- כ-4,700 שקלים.

 

תא"מ 30671-03-18
 


עודכן ב: 19/02/2019

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
כתב אישום חמור תיאר כיצד בליל הסילבסטר תקף גבר את זוגתו, איים עליה גם כשהשוטרים והתנגד בכוח למעצרו. הגבר, אשתו ואף הוריה שהיו במקום טענו כי מעולם לא תקף אותה ולא התנגד למעצר אלא פשוט היה שיכור. בית המשפט החליט לזכות אותו מכל האישומים
מאת: LawGuide | 30/04/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות