שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין רשלנות רפואית טיפול רפואי ללא הסכמה: 45 אלף שקלים למטופל שעבר פרוצדורה בברך ללא הסכמתו

טיפול רפואי ללא הסכמה: 45 אלף שקלים למטופל שעבר פרוצדורה בברך ללא הסכמתו

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 17/04/2019 | צפיות: 222
 

במהלך ניתוח בהרדמה כללית שעבר גבר בשנות ה-30, התגלו ממצאים שלא היו ידועים לרופאים לפני ההליך, והוחלט לבצע פרוצדורה בסחוס הברך ללא ידיעתו או קבלת הסכמתו מראש. הוא יקבל פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה


קראו עוד בתחום

במסגרת תביעה שהוגשה אל בית משפט השלום בראשון לציון, דרש התובע, גבר בתחילת שנות ה-40 לחייו, פיצויים בגין טיפול רפואי שבוצע בו ללא הסכמה מדעת. התביעה הוגשה כנגד המרכז הרפואי אסף הרופא ומדינת ישראל.


לפני כתשע שנים עבר התובע ניתוח בברך בהרדמה כללית, לאחר שסבל מכאבים תקופה ממושכת. הניתוח בוצע במטרה להסיר גוש ציסטי או נגע שהתגלה ליד הפיקה, ולבצע בדיקת ביופסיה מאותו גידול.


במסגרת הניתוח התגלו נגעים נוספים בסחוס הברך, אשר לא היה ידוע על קיומם לפני כן. לאור הממצאים החדשים החליט הרופא המנתח לבצע פרוצדורה של קדיחת חורים בסחוס, במטרה לייצר סחוס חדש ולמנוע את השחיקה הצפויה אשר תחייב ניתוח נוסף.


האם כאשר המטופל חתם על טופס ההסכמה לפני הניתוח, הוא למעשה הסכים גם לביצוע הפרוצדורה בסחוס?


המטופל טען שלא הסכים לפרוצדורה זו לפני הניתוח, ומכאן תביעתו. הנתבעים טענו שמצבו התאים לביצוע הטיפול, וכאשר הסכים מראש למהלך הניתוח, הוא הסכים למעשה גם לביצוע הפרוצדורה האמורה.


בחינת הדברים הביאה את השופט לקבוע כי אף על פי שלא הייתה רשלנות מבחינת הטיפול עצמו, המטופל אכן לא הסכים לפרוצדורה הזו מראש. עם זאת, מאחר שאילו היה מקבל הסבר לגבי הפרוצדורה מראש, ככל הנראה היה מסכים לביצועה, קבע השופט סכום פיצויים מתון בגין פגיעה באוטונומיה, וחייב את המדינה לשלם למטופל סכום של 45 אלף שקלים. כמו כן היא תשלם את שכר טרחת עורכי דינו בסכום של עשרת אלפים שקלים.


כיצד העובדה שהתובע לא הגיש חוות דעת רפואית השפיעה על קביעת השופט?


כבר בפתח הדברים הבהיר השופט כי העובדה שהמטופל בחר שלא להציג חוות דעת רפואית מטעמו, הוא למעשה ויתר על האפשרות לטעון טענות רפואיות מאחר שאינו יכול להוכיח אותן. המדינה דווקא הציגה חוות דעת רפואית מטעמה, אשר לפיה כל מהלך הניתוח היה מוצדק.


הרופא שערך את חוות הדעת הרפואית קבע כי התובע קיבל הסבר על מהלך הניתוח ועל הסיבוכים שעלולים לקרות, וכן כי טופס ההסכמה שעליו חתם כלל גם התייחסות לצורך האפשרי בהרחבת הניתוח. לבסוף סיכם המומחה הרפואי כי הניתוח הצליח ומטרתו הושגה, לרבות הפרוצדורה שנעשתה, אשר אכן גרמה להיווצרות סחוס חדש ומנעה את השחיקה.


מלבד סוגיית הסכמתו של המטופל לביצוע הפרוצדורה שלא הייתה צפויה מראש, השופט קיבל את חוות הדעת הרפואית. זאת בין היתר מכיוון שהתובע לא הציג חוות דעת רפואית עם מסקנות סותרות או אחרות.


האם ההסברים שקיבל החולה לפני הניתוח היו מספיקים כדי לקבוע שהסכים להרחבת ההליך במקרה הצורך?


מטופל אינו חייב לעבור הליך רפואי שאינו מציל חיים, והוא רשאי לבחור בעצמו האם לקבל על עצמו את הטיפול. לצורך מימוש זכותו של המטופל לאוטונומיה, הרופא חייב לספק לו את כל המידע הרלוונטי ולקבל את הסכמתו.


במקרה הזה, המטופל הסכים לבצע את הניתוח לצורך הביופסיה והוצאת הציסטה. עם זאת, לא הוסבר לו מראש כי אם יימצאו נגעים בסחוס ייתכן שיוחלט על ביצוע פרוצדורה נוספת. את ההסכמה המופיעה במסמך לגבי הרחבת הניתוח, יש לפרש בצמצום.


מאחר שהפרוצדורה אשר בוצעה אינה דומה במהותה לפרוצדורה של לקיחת ביופסיה, מכיוון שלא הייתה חובה רפואית לבצע אותה באותו מועד, היות שלפרוצדורה יש גם השלכות כגון כאבים ונפיחויות, וכן לאור העובדה שהתובע לא קיבל כל הסבר עליה לפני הניתוח, קבע השופט כי אכן חלה פגיעה באוטונומיה שלו.


האם המטופל היה מסכים לבצע את ההליך, אילו היו מבקשים את הסכמתו?


אמנם, המטופל הצהיר כי לא היה מסכים לבצע את הפרוצדורה לו היה יודע מראש מהם הסיכונים. ואולם, במהלך עדותו הוא הדגיש כי היה פונה לקבל חוות דעת נוספת. מאחר שלא הגיש חוות דעת רפואית אשר יכולה להציג טיפול חלופי, קבע השופט כי הניתוח שבוצע הוא הפתרון הרפואי המקובל, ולכן המטופל היה מסכים לבצע אותו, בין שבמועד הניתוח או במועד מאוחר יותר.


כלומר, מאחר שאין קשר סיבתי בין העובדה שהמטופל לא הסכים לפרוצדורה מראש לבין ביצועה בפועל, הוא לא זכאי לפיצויים עבור אי הסכמה.

 

יש לך שאלה?

פורום רשלנות ברפואת משפחה וילדים


עם זאת, קבע השופט, הוא זכאי לקבל פיצויים עבור פגיעה באוטונומיה. במכלול הנסיבות, נקבע סכום פיצויים מתון של 45 אלף שקלים. מלבד זאת תישא המדינה בהוצאות שכר טרחת עורכי הדין בסכום של עשרת אלפים שקלים.

 

ת"א 50762-03-16
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 11/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.