שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין תעבורה ורכב רכיבה רשלנית על אופנוע: מה העונש לנהג אופנוע שנסע במהירות ואיבד שליטה?

רכיבה רשלנית על אופנוע: מה העונש לנהג אופנוע שנסע במהירות ואיבד שליטה?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 15/05/2019 | צפיות: 3595
 

בית המשפט לתעבורה הרשיע נהג אופנוע בנסיעה במהירות שאינה תואמת את תנאי הדרך, מה שגרם לכך שאיבד שליטה בסיבוב, סטה מהנתיב, התנגש במעקה הבטיחות ונזרק מהאופנוע. מהם העונשים שהוטלו עליו?


קראו עוד בתחום

בשנת 2016 בשעת בוקר, רוכב אופנוע נסע במהירות בכביש בצפון הארץ. מהירות נסיעתו לא הייתה סבירה לתנאי הדרך, וכתוצאה מכך, הוא לא הצליח לשמור על נתיב הנסיעה כשהגיע לסיבוב, איבד שליטה על כלי הרכב וחצה קו הפרדה רצוף. לבסוף התנגש במעקה הבטיחות והוטח על תמרור, ואילו האופנוע הוטח לצד הכביש. הוא שבר את זרועו ונגרמו לאופנוע נזקים כתוצאה מהתאונה.


הוא הודה והורשע במגוון עבירות תעבורה, לרבות גרימת חבלה של ממש, נהיגה רשלנית, סטייה מהנתיב, נהיגה במהירות לא סבירה והתנהגות הגורמת נזק. לאחרונה קבע בית משפט השלום לתעבורה בעכו את גזר דינו, כאשר המדינה עותרת לפסילת מינימום לכל הפחות, קנס כספי ופסילה על תנאי.


השופטת התייחסה לכך שצירוף מכלול העבירות שבהן הורשע הנהג מצביע על חומרת המקרה, ומצדיק ענישה מרתיעה. היא בחנה את מדיניות הענישה במקרים אחרים שבהם נגרמה תאונת דרכים עם חבלות בעקבות נהיגה רשלנית, והחליטה כי במקרה זה יש להטיל עונש פסילה.


עם זאת, היא התחשבה בכך שרק נהג האופנוע עצמו נפצע, וקבעה כי רישיונו ייפסל לתקופה של ארבעה חודשים בלבד. כמו כן נקבעה לו פסילה על תנאי של ארבעה חודשים למשך שנתיים, והוטל עליו קנס כספי בסכום של 750 שקלים.


נהג האופנוע הורשע בעבר במספר עבירות תעבורה, כולל נסיעה באור אדום


מאז שקיבל את רישיון הנהיגה שלו, הספיק הנהג לצבור ארבע עבירות קודמות, וזאת לפני שהורשע בעבירות השונות בכתב האישום הנוכחי. מסיבה זו עתרה המדינה להטיל עליו ענישה הכוללת פסילה בפועל שלא תהיה קצרה יותר מפסילת המינימום.


מנגד ביקש הסניגור מבית המשפט להסתפק בקנס כספי ובפסילה על תנאי. הוא ציין כי שבירת הזרוע נמצאת ברף הנמוך של המונח "חבלה", והזכיר כי הנהג עצמו הוא זה שנפצע, ומאז פציעתו החלים לחלוטין ושב למסגרת חייו היומיומית.


עוד ציין הסניגור כי מאחר שכבר נפצע וקיבל עונש, אין צורך למצות עמו את הדין. לטענתו, לא נשקפת מסוכנות מנהיגתו של הנאשם. לצורך תמיכה בטענותיו, הפנה הסניגור למגוון פסקי דין שבהם הוטלה ענישה של פסילה על תנאי בלבד במקרים שבהם רק הנהגים עצמם נחבלו בתאונה.


מהי מדיניות הענישה במקרים שבהם נהיגה רשלנית גרמה לתאונה ולפציעתם של הנהגים?


כאשר נגרמות תאונות דרכים הכוללות פציעות וחבלות, פתחה השופטת את דבריה, יש חשיבות רבה להטיל ענישה מרתיעה. בבחינת פסקי דין במקרים דומים, הפנתה השופטת לכך שמדיניות הענישה תלויה בתוצאות תאונת הדרכים, בעברו התעבורתי של הנאשם ובנסיבות שגרמו לתאונה, כאשר תוצאות חמורות עלולות לכלול אף עונש מאסר בפועל.


כאשר מדובר בנאשם עם עבר תעבורתי שאינו מכביד, ותוצאות תאונת הדרכים שגרם אינן קשות, מדיניות הענישה הנהוגה היא פסילת הרישיון לצד רכיבי ענישה נוספים כגון קנס כספי ופסילה על תנאי. תקופת הפסילה יכולה לנוע בין 11 חודשים ועד 36 חודשים.


מדוע רישיונו של נהג האופנוע נפסל לארבעה חודשים בלבד?


בין פסקי הדין שהציגה ההגנה, הוצג מקרה שבו נהג צעיר נחבל קשות בראשו ובחזהו ונותר נכה. במקרה זה הגיעו הצדדים להסדר הכולל שלושה חודשי פסילה על תנאי. במקרה אחר, צעיר בן 17 נהג בקטנוע ברשלנות ובקלות ראש, והפך לנכה. גם במקרה זה הגיעו הצדדים להסדר שבמסגרתו הצעיר הודה באישום והוטלה עליו פסילה על תנאי למשך חודשיים.


במקרה שלישי, אם לשישה ילדים נהגה בקלות ראש, סטתה מנתיב הנסיעה ונפצעה בתאונה. מאז היא מתקשה להתנהל בחיי היומיום, ובית המשפט קבע כי אין להעניש אותה בחומרה ואין צורך לגזור עליה פסילה בפועל. בסופו של דבר הוטל עליה קנס בסכום של 500 שקלים, וכן פסילה על תנאי לתקופה של חודשיים.

 

יש לך שאלה?

פורום בית משפט לתעבורה


השופטת התייחסה לפסקי הדין האמורים, וציינה כי הנסיבות באותם מקרים שונות מהמקרה הנוכחי. זאת מכיוון שהחבלות שנגרמו לנאשמים באותם פסקי דין חמורות בשיעור משמעותי מפציעתו של נהג האופנוע במקרה זה, אשר החלים לחלוטין ושב לחייו ולעבודתו. במקרים של פציעות קשות, הבהירה השופטת, אכן יש להסתפק בפסילה על תנאי בלבד, משום שהנאשמים כבר קיבלו את עונשם וסבלו מספיק.


במקרה זה, מדובר בנסיבות חמורות שבהן טמונה סכנה רבה למשתמשי הדרך. גם עברו התעברותי של הנהג אינו נקי. מכיוון שנהיגתו גרמו לחבלה של ממש, קבעה השופטת, לא ניתן להימנע מפסילה. עם זאת, מכיוון שרק הוא נפצע, תקופת הפסילה תימשך ארבעה חודשים בלבד. כמו כן, הוטלה עליו פסילה על תנאי למשך ארבעה חודשים, ונוסף על כך הוא ישלם קנס בסכום של 750 שקלים.


ת"ד 8114-11-16
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא תעבורה ורכב
חדשות ופסקי דין בנושא תעבורה ורכב
חמישה ימים לפני שנגמרה תקופת המאסר על תנאי אשר הוטלה עליו בעקבות נהיגה בהשפעת אלכוהול, נתפס הנהג מבצע את אותה העבירה. מה העונש שקיבל?
מאת: LawGuide | 01/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.