שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין נזקי גוף, תאונות תקיפה בסופר: קשיש שהותקף על ידי קופאי יפוצה ב-20 אלף שקלים

תקיפה בסופר: קשיש שהותקף על ידי קופאי יפוצה ב-20 אלף שקלים

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 05/06/2019 | צפיות: 156
 

אדם בשנות ה-70 לחייו נחבל בידיו כתוצאה מהתנהגות תוקפנית של הקופאי אשר שירת אותו באחד מסניפי רשת סופרמרקטים גדולה. הוא יקבל פיצויים עבור כאב וסבל


קראו עוד בתחום

בתביעה לתשלום פיצויים שהוגשה לאחרונה אל בית משפט השלום בטבריה, טען התובע, אדם מבוגר בן 74, כי נגרמו לו נזקי גוף בעקבות תקיפתו על ידי קופאי בסופר. הוא תבע פיצויים הן מהקופאי שתקף אותו והן כנגד רשת הסופרמרקטים.


הקופאי הודה כי במהלך חילופי דברים בינו לבין הקשיש, הוא התעצבן והטיח קופסת קרטון בידו של הגבר באופן שגרם לו לחבלה. דברים אלו אמר גם בהודאתו במשטרה, והוא הביע צער על מה שקרה. שימוש בכוח כנגד אדם מהווה תקיפה, הבהירה השופטת, ולכן על הקופאי לשלם פיצויים.


עם זאת, השופטת קבעה כי רשת הסופרמרקטים אינה אחראית לתקיפה שביצע אחד מעובדיה. נקבע כי הקשיש זכאי לקבל פיצויים עבור הכאב והסבל שנגרמו לו בעקבות הפגיעה, והשופטת העריכה את הפיצוי בסכום של 20 אלף שקלים. כמו כן ישלם הקופאי את הוצאותיו של התובע במסגרת ההליך המשפטי, בסכום של 4,000 שקלים.


מה הוביל להתפרצותו של הקופאי ולתקיפת הקשיש?


נסיבות האירוע שבו הותקף הקשיש היו שונות במקצת בגרסאותיהם של הצדדים, אם כי בשתי הגרסאות הותקף הקשיש על ידי הקופאי. לפי גרסת התביעה, הגיע הגבר לסופר כדי לרכוש מזון לו ולבני משפחתו.


הוא עמד בקופת הנכים לאור העובדה שהוא בעל נכות עם תעודת נכות מהביטוח הלאומי, והציג בפני הקופאי את התעודה. במקום לטפל בו בעדיפות, תקף אותו הקופאי במצחו, הכה בידו באמצעות קופסה, קילל אותו ואיים עליו.


על פי גרסתו של הקופאי, ניגש אליו לקופה המיועדת לנכים אדם מבוגר, והתרגז עליו שהוא לא מקבל שירות. האיש המבוגר התלונן עליו בפני האחראי, ואחרי שהקופאי ביקש ממנו להראות לו את תעודת הנכה הוא החל לקלל אותו שוב. בלהט הדברים, הודה הקופאי, הוא לקח קופסת קרטון של אחד המוצרים והכה באמצעותה את ידו של הקשיש. אחרי שידו נחבלה, תקף אותו הקשיש באגרופים.


האם הקופאי איים על חייו של הקשיש?


בסרטון המתעד את התקיפה, אשר הוגש על ידי רשת הסופרמרקטים, ניתן היה לראות את ההתרחשות מבלי לשמוע את חילופי הדברים. הסרטון תיעד כי רק לקוחה אחת עמדה בעמדתו של הקופאי, אף על פי שאמר כי היה לחץ של אנשים באותו רגע.


הקשיש הגיע לעמדת הקופה עם עובד אחר, עבר את הלקוחה ונעמד מול הקופאי. באותו רגע לקח הקופאי סלסלה והטיח אותה בידו של הקשיש, דבר שהוביל לקרב אגרופים בין שניהם, עד שהעובד השני אחז בקופאי והרחיק אותו מהמקום. השופטת ציינה כי לפי התיעוד, נראה כי הקשיש לא הותקף במצחו כפי שטען אלא רק בידו.


במסגרת התביעה הוסיף וטען הקשיש כי אחרי שיצא מהסופר, נתקל שוב בקופאי וזה איים על חייו ואמר לו שיש לו אקדח, ואם יזמין את המשטרה יחסל אותו. הקופאי הכחיש את הדברים וטען כי כלל לא ראה את התובע מחוץ לסניף, אלא נלקח למשרדי הרשת ופוטר באופן מיידי. השופטת קיבלה את גרסתו של הקופאי בעניין זה, וקבעה כי היא אמינה יותר במכלול הנסיבות.


האם רשת הסופרמרקטים שהעסיקה את הקופאי אחראית לתקיפה או התנהלה ברשלנות?


מאחר שהסרטון הוכיח כי הקופאי השתמש בכוח כנגד גופו של הקשיש והוא אף הודה במעשה והביע על כך צער, קבעה השופטת כי עליו לפצות את התובע בגין תקיפתו. עם זאת, בבחינת אחריותה של רשת הסופרמרקטים, ציינה השופטת כי התובע עצמו לא התייחס באופן ספציפי לאחריותה, אלא רק טען שהותקף באחד מסניפיה.


על פי פקודת הנזיקין, ניתן להטיל אחריות על מעסיק אם נתן אישור לעובד לתקוף, או אם התקיפה אירעה תוך כדי העבודה. במקרה זה, הקופאי תקף את הקשיש מבלי שהרשת תאשר או תרשה זאת, והתקיפה לא בוצעה כחלק מעבודתו הרגילה. על כן, קבעה השופטת, הרשת עצמה אינה אחראית למעשיו.

 

יש לך שאלה?

פורום תאונות כלליות - בבית, ברחוב, שטח ציבורי, מתקני ספורט, פיצויים ועוד


שני הצדדים הגישו חוות דעת רפואיות לגבי שיעור נכותו של הקשיש בעקבות התקיפה, ולאור הפער בין הצדדים מינה בית המשפט מומחית רפואית מטעמו בתחום בריאות הנפש. על פי חוות דעתה, נותרה לו נכות בשיעור של 10%, והוא סובל מפוסט טראומה בעקבות המקרה שאותו חווה כאיום ממשי על חייו.


על פי קביעה זו, ובהתאם לקביעתה של השופטת כי מגיעים לקשיש פיצויים עבור הכאב והסבל שחווה, נקבע גובה הפיצויים על סכום של 20 אלף שקלים. מלבד זאת, חויב הקופאי לשלם לקשיש את הוצאות המשפט בסכום נוסף של 4,000 שקלים.

 

ת"א 42529-10-17
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף, תאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף, תאונות
עובד שנחשף לשמש באופן יומיומי במהלך יותר מ-40 שנות עבודתו בתעשייה האווירית, לקה במחלת עור בעקבות החשיפה המצטברת הממושכת לקרני השמש. המוסד לביטוח לאומי חויב להכיר בקשר שבין תנאי עבודתו למחלה
מאת: LawGuide | 17/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
דינה וולפרט משרד עורכי דיןדינה וולפרט משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101865התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע