שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין רשלנות רפואית רשלנות בניתוח להוצאת ציסטה: הרופאים הסירו בטעות בלוטת לימפה

רשלנות בניתוח להוצאת ציסטה: הרופאים הסירו בטעות בלוטת לימפה

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 11/06/2019 | צפיות: 121
 

צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים


קראו עוד בתחום

מה התרחש בניתוח להסרת ציסטה צווארית מצעירה שהייתה בת 18 במועד הניתוח, אשר במהלכו הוסרה בלוטת לימפה במקום הציסטה, והאם מדובר ברשלנות רפואית? הצעירה, היום בשנות ה-20 לחייה, אשר תבעה את המדינה לפיצויים, טענה כי עברה ניתוח מיותר אשר בוצע ברשלנות והותיר בצווארה צלקות ואף נזקים עצביים.


התביעה נדונה לאחרונה בבית משפט השלום בתל אביב יפו. שתי חוות דעת רפואיות הוגשו מטעמם של שני הצדדים, והצעירה עצמה הצהירה כי נותר לה נזק עצבי משמעותי בצווארה, וכן צלקות רגישות, מכוערות ומגרדות.


האם כל טעות בניתוח מהווה רשלנות רפואית?


השופט ציין תחילה את המובן מאליו - הניתוח הראשון לא הצליח מאחר שהוסרה בלוטת לימפה ולא ציסטה. שנתיים לפני הניתוח בוצעה בדיקת אולטרסאונד, אולם לפני הניתוח עצמו לא בוצעה כל בדיקת הדמיה. אמנם לא כל טעות מהווה רשלנות רפואית, הבהיר השופט, אך במקרה זה מאחר שלא בוצעה בדיקת הדמיה, מדובר בהפרת חובת הזהירות.


התביעה התקבלה, והמדינה חויבה לשלם לצעירה פיצויים בסכום כולל של 295 אלף שקלים, בתוספת תשלום שכר טרחת עורכי דינה של התובעת בסכום נוסף של 70 אלף שקלים.


באילו נסיבות הוסרה בלוטת הלימפה במקום הציסטה, והאם הצעירה ידעה על הסיכונים שבניתוח?


בשנת 2007 התגלתה ציסטה בצווארה של הצעירה בבדיקת אולטרסאונד, ובוצע ניקור. מאחר שעוד הייתה קטינה, אמה חתמה על טופס ההסכמה לניתוח, אולם לבסוף ההליך בוצע כשנתיים לאחר מכן, כאשר כבר הייתה בת 18, ולכן היא חתמה בעצמה על טופס הסכמה לניתוח. בטופס זה לא פורטו הסיכונים שעלולים להתרחש בניתוח, לרבות צלקות או פגיעה עצבית.


רק לאחר הניתוח, בבדיקה הפתולוגית, התברר כי מדובר בבלוטת לימפה ולא בציסטה. הצעירה הופנתה לניתוח נוסף, וגם בטופס ההסכמה השני אשר חתמה עליו לא הוסברו לה מהם הסיבוכים והסיכונים שעלולים לקרות. בניתוח השני הוסרה הציסטה.


המומחה הרפואי מטעמה העריך כי הצוות הרפואי חרג מהפרקטיקה הסבירה היות שהחתים אותה על טופס הסכמה כללי בלבד, וכן מאחר שבוצע בה ניתוח מיותר ורשלני אשר הוביל לפגיעה עצבית וצלקות מכוערות. הרופא הוסיף כי לא ברור למה לא ביצעו בדיקת סי.טי לפני הניתוח, אשר הייתה יכולה למנוע את התוצאה העגומה.


האם חוסר התחושה בצוואר נגרם בעקבות רשלנות רפואית בניתוח?


בחוות הדעת הרפואית הנגדית אשר הוגשה על ידי המדינה, ציין הרופא כי הצעירה חתמה על טופס הסכמה כללי בדיוק כפי שנהוג בניתוחים מהסוג הזה, וכי הניתוח בוצע על ידי רופא שעבר את כל המבחנים הנדרשים. עוד קבע כי בדיקת הסי.טי לא הייתה הכרחית כלל, וכי בכל חתך נגרם חוסר תחושה, גם אם הוא מבוצע על ידי המנתח הטוב ביותר.


האם הצוות הרפואי הפר את חובת הזהירות מאחר שלא הוציא את הציסטה וגרם לפגיעה עצבית?


הצעירה טענה כי מאחר שהגיליון הרפואי הראשון כלל לא מתאר הסרת בלוטת לימפה במקום ציסטה או פגיעה בעצבים, אלא דווקא מתאר כי הציסטה הוסרה במלואה, הדבר מוכיח כי המדינה אחראית לנזקים. ואכן, רק בבדיקה הפתולוגית זוהתה הטעות.


כמו כן, ציין השופט, אמנם לא בוצעה כל בדיקת הדמיה לפני ההליך הכירורגי, אלא רק שנתיים לפני כן. בפרק זמן זה ידוע כי ציסטה יכולה לגדול. לפי המסמכים הרפואיים, קבע הרופא כי ככל הנראה, הצעירה אמנם קיבלה הפניה לביצוע סי.טי, אולם הבדיקה לא בוצעה לבסוף. אילו הייתה מסרבת לבצעה, היה צורך לתעד את הסירוב ולהחתימה על כך - דבר שלא נעשה.


אילו נזקים נגרמו לצעירה בעקבות הניתוח?


העובדה שלא בוצעה בדיקת הדמיה שכנעה את השופט כי מדובר בהפרת חובת הזהירות, ועל כן נקבע כי הטעות בוצעה בשל רשלנות ותוך הפרת הסטנדרט הרפואי הרגיל.


הוחלט כי נותרה לצעירה נכות בשיעור של 5% בגין הפגיעה העצבית, מאחר שמדובר בפגיעה קלה יחסית. בנוגע לצלקות, קבע השופט כי מדובר בצלקות אדומות ובולטות, ולכן אלו צלקות מכערות. הוא העמיד את הנכות שנותרה לה בעקבות זאת בשיעור של 10%.

 

יש לך שאלה?

פורום רשלנות בניתוח | רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים


לאור זאת נקבע כי הצעירה זכאית לפיצויים בסכום של 90 אלף שקלים עבור אובדן השתכרות, 50 אלף שקלים עבור הוצאות איפור ותכשירים כגון מקדמי הגנה שהיא נאלצת לרכוש כדי להגן ולהסתיר את הצלקות, 5,000 שקלים עבור העזרה שהייתה צריכה לקבל מהזולת, וכן 150 אלף שקלים עבור נזק לא ממוני ופגיעה באוטונומיה. סך כל הפיצויים נקבע על 295 אלף שקלים, והמדינה אף תישא בהוצאות שכר הטרחה בסכום של 70 אלף שקלים.

 

ת"א 40659-08-15
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
דינה וולפרט משרד עורכי דיןדינה וולפרט משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101865התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.