שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין נזקי גוף, תאונות חשיפה מצטברת לשמש: מחלת עור לעובד התעשייה האווירית הוכרה כפגיעה בעבודה

חשיפה מצטברת לשמש: מחלת עור לעובד התעשייה האווירית הוכרה כפגיעה בעבודה

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 17/06/2019 | צפיות: 272
 

עובד שנחשף לשמש באופן יומיומי במהלך יותר מ-40 שנות עבודתו בתעשייה האווירית, לקה במחלת עור בעקבות החשיפה המצטברת הממושכת לקרני השמש. המוסד לביטוח לאומי חויב להכיר בקשר שבין תנאי עבודתו למחלה


קראו עוד בתחום

לאחרונה (יום ד') בחן בית הדין האזורי לעבודה מדוע המוסד לביטוח לאומי החליט לדחות תביעה להכרה במחלת עור שממנה סובל אדם בשנות ה-70 לחייו, אשר ביקש להכיר בה כתאונת עבודה. לאחר דחיית תביעתו על ידי הביטוח הלאומי, הגיש התובע תביעה להכרה במחלתו בבית הדין לעבודה.


במסגרת התביעה מונה מומחה רפואי אשר קבע כי התובע סובל מנגעים מרובים בעורו, אשר עלולים להתפתח למחלת הסרטן. נגעים אלו, הבהיר הרופא, נגרמים בעקבות חשיפה לקרני השמש. מאחר שהתובע עבד במשך יותר מ-40 שנה בתעשייה האווירית ונחשף במשך לפחות שעה בכל יום לקרינת השמש, קבע הרופא כי קיים קשר מובהק בין תנאי העבודה למחלה שהתפתחה אצלו.


המוסד לביטוח לאומי טען כי המחלה שממנה סובל התובע אינה סרטן העור מהסוג שמצדיק הכרה כפגיעה בעבודה, ולכן ביקש מבית המשפט לדחות את התביעה. ואולם, השופטת קבעה כי אמנם לא מדובר בסרטן, אולם מחלת העור קשורה באופן ישיר לעבודתו של התובע, כפי שקבע המומחה הרפואי. על כן התביעה התקבלה, והביטוח הלאומי חויב להכיר במחלה כפגיעה בעבודה, ולשאת בהוצאות שכר טרחת עורכי דינו של התובע בסכום של 6,000 שקלים.


במשך כל שנות העבודה, נחשף התובע לשמש באופן מינימלי - אך יומיומי


במשך יותר מ-40 שנה, עבד התובע במגוון תפקידים בתעשייה האווירית. ואולם, בכל התפקידים שמילא, נחשף לקרינת השמש במשך לפחות שעה ביום, ולעתים אף יותר מכך. על פי חוות הדעת הרפואית, מדובר בחשיפה מצטברת משמעותית למרות החשיפה היומיומית המינימלית, אשר יכולה להסביר את המחלה שהתפתחה אצל התובע, נזקי שמש נוספים וכן את כל הסוגים האפשריים של סרטן העור.


מחלתו של התובע, הסביר המומחה הרפואי, היא מחלה שבה מופיעים על הגוף נגעים רבים טרום סרטניים, אשר אם לא מטפלים בהם, קיים סיכון ממשי להתפתחות סרטן העור. במקרה זה, ניתן לטפל בנגעים מאחר שהם גלויים לעין. הנגעים נוצרים באופן ישיר בעקבות חשיפה מצטברת לקרני השמש, ולכן, הבהיר הרופא, המחלה קשורה באופן הדוק לתנאי עבודתו של התובע, אשר נחשף לשמש במשך שנים רבות.


לכך הוסיף המומחה הרפואי כי התובע סובל גם מכתמי שמש, אשר נגרמו אף הם באופן ישיר מהחשיפה לשמש במהלך שנות העבודה, ומדובר בנזק אסתטי אשר יש להביא בחשבון לצורך חישוב הנכות. עם זאת, הרופא לא מצא כל עדות לכך שהתובע סובל מסרטן העור כמחלה אשר מוכרת על ידי הביטוח הלאומי.


האם החשיפה לשמש גרמה באופן ישיר למחלת העור, או שגורמים נוספים השפיעו על היווצרות הנגעים?


עוד קבע המומחה הרפואי כי השפעתן של קרני השמש על היווצרות הנגעים היא מכרעת יחסית לשאר הגורמים הסביבתיים. לאור קביעותיו של הרופא, ביקש התובע לקבל את תביעתו, היות שחוות הדעת הרפואית הבהירה באופן ברור כי מחלתו נגרמה בשל תנאי העבודה.


מנגד טען הביטוח הלאומי כי מאחר שהעובדות אשר הוצגו לרופא כלל לא הוכחו, לא היה מקום למנות אותו לצורך עריכת חוות דעת רפואית. עוד נטען כי היות שחוות הדעת הרפואית מבהירה כי לא מדובר בסרטן העור מסוג BCC, אין עילה לקבל את התביעה.


לטענת הביטוח הלאומי, אמנם הרופא קבע כי הנגעים נגרמו מחשיפה לשמש, אך לא הסביר האם מדובר בקרני השמש שאליהן נחשף התובע בעבודתו דווקא ולא במהלך חייו היומיומיים, וכן כי הרופא לא התייחס לעניין הנגעים שהתגלו באיברים אשר לא נחשפו לשמש.


האם יש להכיר רק בסרטן העור שהתפתח כתוצאה מחשיפה לשמש, או גם בנזקי שמש אחרים?


עיון בטענות הצדדים, בנסיבות ובחוות הדעת הרפואית, הביא את השופטת למסקנה כי יש לקבל את התביעה. אמנם, צודק הביטוח הלאומי בטענתו שהתובע אינו סובל מסרטן העור, וזאת בניגוד לטענתו בכתב התביעה. למרות זאת, הוא סובל ממחלת עור אחרת, אשר עלולה להתפתח לסרטן העור ללא טיפול מתאים, ואשר המומחה הרפואי קבע מפורשות כי היא קשורה לתנאי העבודה.


על פי חוות הדעת הרפואית, הסיכון להתפתחות סרטן ממשי כאשר מדובר בהרבה נגעים, והובהר כי הם נגרמו בעקבות החשיפה המצטברת והיומיומית לקרני השמש.

 

יש לך שאלה?

פורום מחלת מקצוע


השופטת הזכירה כי ניתן משקל מיוחד לאובייקטיביות הגלומה בחוות הדעת הרפואית של מומחה אשר מונה על ידי בית המשפט, ומאחר שלא נמצא כל פגם בחוות הדעת הנוכחית, היא אימצה אותה וקבעה כי מחלתו של התובע נגרמה כתוצאה מפגיעה בעבודה. התביעה התקבלה, והביטוח הלאומי חויב אף לשלם את שכר טרחת עורכי הדין בסכום של 6,000 שקלים.

 


ב"ל 39763-01-16
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף, תאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף, תאונות
מורה לחינוך גופני ירד במדרגות המגיעות למים בחוף שקמים שבכנרת, כאשר לפתע החליק ונפל על ברכו. בעקבות הנפילה שבר את הפיקה ונאלץ לעבור ניתוח. מאחר שלא הוצב במקום שלט המזהיר מפני החלקה, נקבע כי החברה האחראית לטיפול בחופי הכנרת תפצה אותו עקב רשלנות
מאת: LawGuide | 04/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.