שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפחה- גירושין, צוואה צו הורות פסיקתי לילדים של בנות זוג: הכרה בהורות החל מיום הלידה

צו הורות פסיקתי לילדים של בנות זוג: הכרה בהורות החל מיום הלידה

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 18/06/2019 | צפיות: 176
 

בנות זוג המגדלות ביחד שלושה ילדים שהגיעו לעולם באמצעות תרומת זרע, הוכרו באופן הדדי כאימהות של הילדים השייכים ביולוגית לאם השנייה. ההכרה בהורות תחל רטרואקטיבית מיום לידת הילדים, לפני חמש שנים ושנה


קראו עוד בתחום

ביום חמישי נדונה בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב יפו בקשתן של בנות זוג, אשר מנהלות מערכת יחסים זוגית כבר כ-14 שנה, לקבל צו הורות פסיקתי החל מיום לידתם של שלושת ילדיהן, שניים מהם שייכים ביולוגית לאם אחת ואחד שייך ביולוגית לאם השנייה.


הילדים הגיעו לעולם באמצעות תרומת זרע. תחילה נולדו תאומים בשנת 2014, ובשנת 2018 הצטרף אל המשפחה הבן השלישי. הבקשה לא נדונה סביב צו ההורות עצמו, אלא סביב מועד תחולתו - האם יש לאשרו החל ממועד הלידה או לקבוע מועד אחר.


עמדתה של המדינה כפי שהובאה על ידי היועץ המשפטי לממשלה הייתה כי לא ניתן לאשר צו הורות שיחול רטרואקטיבית במועד הולדתם של התאומים בשנת 2014, משום שחל עיכוב רב מדיי בהגשת הבקשה. ואולם, השופטת הבהירה כי בראש ובראשונה יש לבחון את טובת הילדים, וציינה פסקי דין אחרים שאפשרו צו הורות מים הלידה, וזאת בהתאם לכל מקרה ומקרה. במקרה זה, השתכנעה השופטת כי צו ההורות יחול רטרואקטיבית מיום הלידה, וכך נקבע.


בנות הזוג מנהלות משק בית משותף במשך 10 שנים, ואחת מהן שינתה את שם משפחתה לשם המשפחה של זוגתה


בנות הזוג, שתיהן אזרחיות ישראליות, מנהלות קשר זוגי יציב וממושך. אמנם מדובר בבנות זוג מאותו המין אשר אינן יכולות להינשא בישראל, אולם כדי לחזק את הקשר ולהוכיח את רצינותן, שינתה אחת מהן את שם משפחתה לשם המשפחה של השנייה, כך שלשתיהן אותו שם משפחה.


כשהחליטו להרחיב את התא המשפחתי, החלו בהליך תרומת זרע, אשר הסתיים בלידת תאומים בשנת 2014. כעבור ארבע שנים עברה בת הזוג השנייה הליך של תרומת זרע מאותו תורם, וילדה את הילד השלישי.


האם יש משמעות לגבי מועד הגשת הבקשה לצו הורות לאחר לידת הילדים?


השתיים מגדלות את הילדים יחדיו באופן משותף לחלוטין, ועל כן עתרו לקבלת צו ההורות עבור שלושת הילדים, כך שכל אחת מהן תוכר כאם החוקית השנייה של הילדים המשויכים ביולוגית לאישה השנייה.


המדינה ציינה כי אין כל מניעה לתת צו הורות פסיקתי החל מיום הולדתו של הילד השלישי, אשר נולד לפני שנה, אולם מאחר שהתאומים נולדו כבר לפני חמש שנים, בנות הזוג התעכבו מדיי בהגשת הבקשה ולא ניתן לאשר את צו ההורות רטרואקטיבית עבורם.


מהם הקריטריונים להכרה בהורות על ידי המדינה?


הפסיקה דנה לא פעם בתנאים שאותם צריך להוכיח כדי לזכות בהכרה כהורה, כאשר מדובר במקרים של הורות משפטית ולא בהורות ביולוגית. זאת מכיוון שאין חקיקה מוסדרת בעניין זה. לדוגמה, בשנת 2017 נקבע בפסק דין כי צו ההורות יחול מהמועד שבו הוא ניתן, אך לצד זאת על בית המשפט להפעיל שיקול דעת ולקבוע תחולה רטרואקטיבית לצו ההורות, במקרים המתאימים.


למשל, כאשר מדובר בקשר זוגי אשר קדם להולדתו של הילד, במקרים שבהם בני הזוג מסכימים באופן ברור להיות הורים משותפים. השיקול העיקרי, הדגישה השופטת, הוא בחינת טובתו של הילד אשר לגביו מבוקש צו ההורות.


בשנת 2018 נקבעו בפסק דין אחר דברים דומים, תוך שהובהר כי תחולת צו ההורות באופן רטרואקטיבי לא תחול באופן מצומצם רק על מקרים המנויים ברשימה סגורה, אלא יש להפעיל שיקול דעת בהתאם לכל מקרה ומקרה. עוד נקבע כי כאשר ההורות חלה הלכה למעשה מיום היוולדו של הילד, יש להקביל בין ההורות המשפטית וההורות הביולוגית. כלומר, להחיל את ההורות מיום הלידה.


האם יש הצדקה במקרה זה להחיל את צו ההורות רטרואקטיבית ממועד הלידה?


במקרה זה ציינה השופטת כי מדובר בקשר זוגי ממושך, אשר במסגרתו מגדלות בנות הזוג את שלושת הילדים כחלק מתא משפחתי אחד משותף. השופטת הזכירה מקרה אחר שבו בית המשפט אישר את בקשתן של בנות זוג להכיר בהורות החל ממועד לידתה של בתן, כאשר באותו מקרה ניהלו בנות הזוג קשר זוגי במשך שנתיים וחצי.


אין כל ספק כי במקרה זה בנות הזוג דואגות שתיהן לגידול הילדים החל מיום היוולדם, קבעה השופטת, ולכן העובדה שהתעכבו בהגשת הבקשה לצו הורות אינה יכולה להספיק לדחיית הבקשה. החלת הצו רטרואקטיבית יענה על טובת הילדים ויקנה להם את היציבות והביטחון הנדרשים להם.

 

יש לך שאלה?

פורום זוגות חד מיניים


אי לכך נקבע כי ההורות תחול ממועד הלידה, הן של התאומים והן של הבן השלישי, מבלי שנמצאה סיבה להפלות בין הילד שנולד לפני שנה לתאומים שנולדו לפני חמש שנים.


תמ"ש 71591-02-19
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפחה- גירושין, צוואה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה- גירושין, צוואה
אף על פי שהבעל הוא זה שרצה להתגרש, לטענתו אשתו הפסידה את זכותה לקבל את הכתובה משום שכינתה אותו בכינויי גנאי, וזאת הייתה הסיבה שרצה בגירושין מלכתחילה. מה נקבע בבית הדין הרבני?
מאת: LawGuide | 08/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
שוובר - קלביר משרד עו"דשוובר - קלביר משרד עו"דאזור הצפון053-9386787המשרד עוסק בדיני משפחה וירושה, ייפוי כוח מתמשך, דיני עבודה ולשון הרע.
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני משפחה וגישור, ייפוי כוח מתמשך, מקרקעין, פשיטת רגל וכינוס נכסים
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות