שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין נזקי גוף, תאונות תאונה בכנרת: פיצויים לגבר שנפצע בכניסה למים

תאונה בכנרת: פיצויים לגבר שנפצע בכניסה למים

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 04/07/2019 | צפיות: 181
 

מורה לחינוך גופני ירד במדרגות המגיעות למים בחוף שקמים שבכנרת, כאשר לפתע החליק ונפל על ברכו. בעקבות הנפילה שבר את הפיקה ונאלץ לעבור ניתוח. מאחר שלא הוצב במקום שלט המזהיר מפני החלקה, נקבע כי החברה האחראית לטיפול בחופי הכנרת תפצה אותו עקב רשלנות


קראו עוד בתחום

בהיותו בן 38, בזמן ששהה בנופש באחד מחופי הרחצה שבכנרת, מורה לחינוך גופני ירד במדרגות המותקנות בחוף ומובילות למים. המדרגות היו חלקלקות, והגבר החליק עליהן ונפל על ברך שמאל. הוא הובהל לבית החולים ושם אובחן עם שבר בפיקה, ונאלץ לעבור ניתוח לשחזור הפיקה.


הוא הגיש תביעה כנגד רשות ניקוז כנרת - מנהלת הכנרת, החברה האחראית לתחזוקת חופי הרחצה המוכרזים שלאורך הכנרת, וכן כנגד חברת הביטוח שלה, בטענה שעליהן לפצות אותו עבור נזקי הגוף שנגרמו לו בעקבות רשלנות.


החברה טענה מנגד כי הפציעה אירעה בשל רשלנותו וחוסר זהירותו של התובע עצמו, וכן כי נפל במקום אסור לרחצה בשטח חוף לא מוכרז, ולכן היא כלל אינה אחראית לנפילתו.


האם התובע נפל במקום אסור לרחצה ולכן אין להטיל אחריות על החברה?


התביעה נדונה בבית משפט השלום בנצרת, והשופטת התרשמה מחומר הראיות כי התאונה אירעה כפי שתיאר אותה התובע, וכן כי אמנם נפל בחוף מוכרז הנמצא באחריותה של החברה הנתבעת.


הנתבעת לא הייתה צריכה לנקות את הירוקת שהצטברה על המדרגות עם השנים, קבעה השופטת, אולם היא כן הייתה צריכה להציב שלט אזהרה ליד המדרגות, אשר מתריע מפני סכנת החלקה. כמו כן, החברה הייתה צריכה להתקין מעקה לאורך כל המדרגות. מאחר שלא עשתה זאת, עליה לפצות את הגבר עקב רשלנות.


עם זאת, השופטת החליטה לייחס לנפגע עצמו אשם תורם בשיעור של 25%, היות שהיה עליו לנקוט משנה זהירות במדרגות שיורדות מתחת לקו המים. בסופו של דבר ולאחר ניכוי הרשלנות התורמת של התובע, חויבה החברה לפצות אותו בסכום של 80 אלף שקלים, וכן לשאת בהוצאות המשפט ושכר הטרחה בסכום של 23 אלף שקלים.


האם התאונה אירעה מכיוון שהחברה לא נקטה אמצעי זהירות מספיקים, או משום שהנפגע עצמו לא נהג בזהירות?


בין היתר טען התובע כי מאחר שהחברה לא עשתה דבר כדי למנוע את התאונה או להקטין את הסיכוי להחלקה, למשל לא התקינה את המעקה עד סוף המדרגות ולא ניקתה את הירוקת החלקלקה שהצטברה על המדרגות, היא אשמה בתאונה.


מצדו השני של המתרס טענה החברה כי הגבר הוא זה שאחראי לנפילה ולפציעה. עוד טענה כי נפל ברצועת חוף שאינה בתחום אחריותה משום שאינה מוכרזת, במקום שבו הכניסה למים אסורה. לטענתה, אין לה כל אחריות לנזקי גוף שמתרחשים בחוף שאינו מוכרז ומוסדר.


כיצד הוכיח הנפגע את נסיבות התאונה ומיקום נפילתו?


תחילה הכריעה השופטת כי עדותו של התובע אמינה ולא נמצאו בה סתירות. גרסתו הושמעה שוב ושוב בתצהיריו, בעדותו וגם בחקירתו הנגדית, וכמו כן בן דודו שהובא לעדות הציג את אותה גרסה וחיזק אותה. הנתבעת מנגד לא הביאה כל ראיה כדי לסתור את גרסתו, ולכן השופטת החליטה לקבלה.


בכל הנוגע לעניין הרשלנות, שתי טענותיו המרכזיות של הנפגע היו כי החברה לא ניקתה את המדרגות מהירוקת, וכן כי מעקה הבטיחות לא המשיך עד המים. השופטת קבעה כי אכן, העובדה שהמעקה לא נבנה עד סוף המדרגות מהווה אי נקיטת אמצעי זהירות מינימליים אשר החברה הייתה יכולה לעשות כדי למנוע את סיכון ההחלקה.


באשר לירוקת החלקלקה, קבעה השופטת כי מדובר בתופעה טבעית ולא ניתן לצפות מהחברה שתנקה אותה. עם זאת, החברה הייתה צריכה להתקין שלט המזהיר מפני סכנת ההחלקה, ורשלנותה מתבטאת בכך שלא עשתה זאת.


האם גם התובע אשם בתאונה שנגרמה לו?


החברה טענה שיש להטיל על התובע רשלנות תורמת בשיעור של לפחות 50%, מאחר שטבל במקום אסור לרחצה אשר היה מותקן בו שלט המורה על כך. ואולם, טענתה לגבי השלט לא הוכחה, ולכן החליטה השופטת לייחס לו אשם תורם אמנם, אולם בשיעור קטן של 25% בלבד, וזאת מכיוון שלא נזהר מספיק כשירד במדרגות החלקלקות.


לבסוף הוחלט כי הנפגע זכאי לקבל פיצויים עבור הפסדי השתכרות לעתיד, בייחוד לאור העובדה שמדובר במורה לחינוך גופני אשר נגרמה לו נכות אורתופדית בעקבות התאונה, בסכום של 70 אלף שקלים. כמו כן יקבל פיצוי בסכום של 30 אלף שקלים עבור כאב וסבל, פיצוי עבר עזרת הזולת בסכום של 5,000 שקלים, ופיצוי עבור הוצאות רפואיות בסכום של 2,000 שקלים.

 

יש לך שאלה?

פורום תאונות כלליות - בבית, ברחוב, שטח ציבורי, מתקני ספורט, פיצויים ועוד


לאחר ניכוי האשם התורם, נקבע כי החברה תעביר לנפגע פיצויים בסכום כולל של 80 אלף שקלים. נוסף על כך היא חויבה לשלם סכום של 23 אלף שקלים עבור הוצאות המשפט ושכר טרחת עורכי דינו.

 

ת"א 39497-04-16
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף, תאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף, תאונות
עובד במסגרייה נפגע קשות בידו השמאלית בעת שהתקין קמין. בית המשפט התרשם כי דרך העבודה שהייתה נהוגה במקום עבודתו הייתה רשלנית וסיכנה את העובדים, ולכן הטיל את האחריות לתאונה על מעסיקתו והורה לה לשלם לו פיצויים
מאת: LawGuide | 11/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין