שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפחה- גירושין, צוואה הפסד כתובה בגלל קללות: האם אישה שקיללה את בעלה לא זכאית לקבל את הכתובה?

הפסד כתובה בגלל קללות: האם אישה שקיללה את בעלה לא זכאית לקבל את הכתובה?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 08/07/2019 | צפיות: 198
 

אף על פי שהבעל הוא זה שרצה להתגרש, לטענתו אשתו הפסידה את זכותה לקבל את הכתובה משום שכינתה אותו בכינויי גנאי, וזאת הייתה הסיבה שרצה בגירושין מלכתחילה. מה נקבע בבית הדין הרבני?


קראו עוד בתחום

באופן עקרוני ועל פי המקורות ההלכתיים, כאשר בני זוג מתגרשים מאחר שהבעל מעניין להתגרש, ואילו האישה מעוניינת לנסות ולהציל את הקשר באמצעות שלום בית, האישה זכאית לקבל את דמי הכתובה שעליה חתם הבעל במועד נישואיהם. זאת למעט מקרים שבהם האישה מאבדת את זכותה לקבל את הכתובה, למשל כאשר היא מוגדרת כמורדת, נהגה באלימות פיזית או מילולית במהלך הנישואין או גרמה למצב שהוביל את הבעל לרצות בגירושין.


לאחרונה דנו שלושת דייני בית הדין האזורי בתל אביב יפו בתביעתה של אישה לקבל את הכתובה, כנגד טענתו של בעלה לשעבר כי הפסידה את זכותה לקבל את הכתובה משום שקיללה אותו וכינתה אותו בכינויי גנאי, אשר גרמו לו לרצות בפרידה. האישה הכחישה את הטענות הללו.


מדוע האישה הודתה כי קיללה את בעלה בפני עובדת סוציאלית מיחידת הסיוע?


במקרה זה, הדיינים התרשמו כי גם אם האישה קיללה את בעלה, היא הייתה נכונה לתקן את דרכיה כדי לשמור על שלום בית, ואילו בעלה דווקא לא היה מוכן לכך. אמנם במסגרת המפגשים עם העובדת הסוציאלית ביחידת הסיוע האישה הודתה כי קיללה את בעלה, אולם הדיינים הבהירו כי הודאה זו לא נעשתה בבית הדין ולכן לא ניתן לקבל אותה.


עם זאת, מאחר שנותרו ספקות בעניין, הוחלט לבסוף להפחית שליש מדמי הכתובה ולו לשם הפשרה. כך, מסכום הכתובה שעמד על סך של 52 אלף דולר, חויב הבעל לשלם 35 אלף דולר.


בני הזוג נפרדו כשנה וחצי לאחר נישואיהם, וכעבור שנה התגרשו


חיי הנישואין של השניים החלו בשנת 2015, כאשר מיד לאחר החתונה עברו להתגורר ביחידת דיור ליד הוריה של האישה. ואולם, לאחר שנה וחצי עזב הבעל את הבית ופתח בהליך ליישוב סכסוך מספר ימים לאחר מכן. אחרי כמה מפגשים ביחידת הסיוע, הגיש תביעה לגירושין, בעוד האישה מצדה הגישה תביעה לשלום בית.


כעבור שנה שבמסגרתה ניסו ייעוץ נישואין שנכשל, לבסוף התגרשו. את סוגיית הכתובה הותירו להחלטת בית הדין הרבני. האישה התובעת את כתובתה טענה שהבעל יזם את הגירושין מבלי שהייתה לו סיבה אמיתית לפרק את החבילה, ולכן עליו לשלם לה את סכום הכתובה.


מנגד טען הגרוש כי מעשיה של אשתו לשעבר לא הותירו לו ברירה אלא להיפרד, מאחר שספג במשך תקופת הנישואין אלימות מילולית קשה מצדה. התנהגותה היא זו שגרמה לגירושין, ולכן הפסידה את זכאותה לכתובה לפי טענתו.


למה הבעל עזב את הבית?


בני הזוג לשעבר הציגו טענות סותרות לגבי האירוע שהוביל לעזיבת הבית. לפי גרסתו של הגבר, אשתו החלה לקלל ולהשפיל אותו לאחר אירוע משפחתי, ואף הסיתה את אמה שתקפה אותו גם היא, עד שכבר לא יכול היה לספוג יותר ולכן עזב ולא חזר.


מנגד, האישה טענה שבעלה לשעבר הוא שהעליב אותה ולא הסכים לנסוע איתה ברכב, והיא קראה לאמה שתעזור לה. בינתיים הבעל כבר הספיק להיעלם מהמקום.


מלבד זאת, הגבר הציג מסמך שלפיו אשתו לשעבר הודתה כי קיללה את בעלה. האישה מנגד טענה כי הודתה במעשים רק מאחר שחמותה דרשה זאת כחלק מהתנאים לשיקום הנישואין, כאשר רק בדיעבד התברר לה כי מדובר היה בתרגיל לקידום הגירושין.


היא הציגה בפני הדיינים מכתבי אהבה שכתב לה, בטענה שלא ייתכן שיכתוב דברי אהבה כאלה למי שלטענתו מקללת ומשפילה אותו. ואולם הגבר טען כי כתב את המכתבים רק משום שדרשה זאת ממנו, ללא רצון אמיתי. עוד טען כי העובדה שהתגרשו היא ההוכחה כי גרושתו היא המקור לפרידה, משום שלא הייתה מצדו כל סיבה לגירושין.


האם האישה באמת קיללה את בעלה?


הדיינים בחנו את המקורות והראו שאכן, אישה מקללת עלולה להפסיד את כתובתה בעקבות התנהגותה. להפסד הכתובה מסיבה זו ישנם כמה תנאים, כגון בחינת התקופה והחברה שבהן חיים בני הזוג, חובת התרעה בפני האישה כי היא עומדת להפסיד את הכתובה בגלל התנהגותה אם תמשיך בדרך זו, בחינת הסיבה שבגינה האישה קיללה ועוד.


במקרה הזה, לא הייתה שום התרעה, ולא ברור מה הייתה סיבת הקללות - אם אכן היו. מעבר לכך, גם אם האישה קיללה, היא הייתה נכונה לתקן את המצב ולהמשיך בחיי הנישואין, ואילו הגבר הוא זה שעזב ולא היה מוכן עוד לנסות ולתקן את המצב.

 

יש לך שאלה?

פורום טוען רבני | סרבנות גט | כתובה - יש לך שאלה?


מלבד זאת, הדיינים קבעו כי לא ניתן לקבל את הודאתה של האישה בפני העובדת הסוציאלית כהודאה המתקבלת בפני בית דין. לאור כל זאת, לצורך הפשרה ובגלל הספק הקטן שנותר, הוחלט לבסוף כי הבעל ישלם שני שלישים מהכתובה, בסכום של 35 אלף שקלים.

 


תיק ‏1110763/10
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפחה- גירושין, צוואה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה- גירושין, צוואה
אחרי שהוריו התגרשו ואמו הקימה משפחה חדשה בארצות הברית, נותר הילד אצל אביו, אולם בעקבות חשש שהאב אלים כלפיו הוא עבר להתגורר אצל הוריה של אמו. בית המשפט לענייני משפחה אישר את מעבר הילד לביתה של אמו בארצות הברית
מאת: LawGuide | 14/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


נאוה סרף-הרשקוביץ עו"ד ומגשרתנאוה סרף-הרשקוביץ עו"ד ומגשרתאזור השרון והסביבה053-936860623 שנה בתחום המשפחה, הצלחות מוכחות בתחום. שלוחות בחיפה הרצליה ות"א
עורכת דין סופי אביב עורכת דין סופי אביב אזור הצפון053-7101180עוסקת במקרקעין ונדל"ן ליטיגציה צוואות וירושות אזור חיפה והצפון
עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון אזור הצפון053-6130839עוסקת בדיני משפחה, גישור בגירושין בין בני זוג, הסכם ממון וחיים משותפים.
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עו"ד גילה עיניעו"ד גילה עיניאזור השפלה והסביבה053-9428406עוסקת בייפוי כח מתמשך, גירושין, ממון, משמורת, רכוש, צוואות וירושות ואבהות
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
שוובר - קלביר משרד עו"דשוובר - קלביר משרד עו"דאזור הצפון053-9386787המשרד עוסק בדיני משפחה וירושה, ייפוי כוח מתמשך, דיני עבודה ולשון הרע.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.