שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין נזקי גוף, תאונות פיצויים מהמעסיק עקב תאונת עבודה: 312 אלף שקלים למסגר שנפגע בידו

פיצויים מהמעסיק עקב תאונת עבודה: 312 אלף שקלים למסגר שנפגע בידו

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 11/07/2019 | צפיות: 161
 

עובד במסגרייה נפגע קשות בידו השמאלית בעת שהתקין קמין. בית המשפט התרשם כי דרך העבודה שהייתה נהוגה במקום עבודתו הייתה רשלנית וסיכנה את העובדים, ולכן הטיל את האחריות לתאונה על מעסיקתו והורה לה לשלם לו פיצויים


קראו עוד בתחום

מסגר אשר הועסק במשך כשנה וחצי כמתקין קמינים, הגיע יום אחד לעבודה ונדרש לעבוד במהירות על הכנת קמין חדש עבור אחד מלקוחות החברה. בעודו מחזיק חלק מהקמין בידו האחת כדי לחתוך אותו עם מסור דיסק אשר החזיק בידו השנייה, כפי שעשה פעמים רבות בעבר, דיסק החיתוך ברח ממקומו ופגע בידו השמאלית.


התאונה הוכרה כפגיעה בעבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי, והעובד החליט לתבוע את החברה שהעסיקה אותו, בטענה שנוהלי העבודה לא היו בטיחותיים ולכן עליה לפצות אותו על הנזק שנגרם לו. החברה טענה מנגד כי העובד פעל בניגוד גמור לנהלים ולהוראות הבטיחות.


מדוע פעלו העובדים במקום באופן לא בטיחותי אשר סיכן אותם?


התביעה נדונה בבית משפט השלום בחיפה, ואילו השופט התרשם כי ללא ספק, דרך העבודה הנהוגה במקום סיכנה את העובדים והייתה רשלנית, ואין סיבה שהעובדים יסכנו כך את עצמם, אילו באותה מידה היו יכולים לפעול באופן בטיחותי יותר.


על כן מדובר ברשלנות המעסיקה, קבע השופט, והורה לה לפצות את העובד על הפגיעה שנגרמה לו. לאחר ניכוי הכספים שקיבל מהביטוח הלאומי, נקבע כי המעסיקה תשלם פיצויים בסכום של 312 אלף שקלים, וכן 73 אלף שקלים עבור הוצאות המשפט.


האם הונהגה שיטת עבודה לא בטיחותית כדי לייצר יותר הספק?


המסגר, אשר יש לו ותק של שנים רבות בתחום זה, הסביר כי עבד בשיטת העבודה שבה פעל כפי שעשה תמיד, ושלל את טענת המעסיקה כי היה עליו להחזיק את החלק במלחציים ולא באמצעות ידו, דבר שהיה מקנה לו יותר יציבות ופחות סיכון. את שיטת העבודה הזאת למד ממנהל החברה, הבהיר העובד, וכך ביצע את עבודתו מאות פעמים עד אותו יום שנפצע.


מנגד, מנהל החברה הצהיר כי סופקו לעובד כל אמצעי הבטיחות ההכרחיים לעבודתו, לרבות מלחציים וכפפות הגנה, וכי העובד פעל על דעת עצמו בניגוד מוחלט להדרכות הבטיחות המפורטות שעבר. לכך הוסיף כי פעמים רבות העיר לעובד על דרך עבודתו המסוכנת, ומכל מקום לא הלחיץ כלל את העובדים כך שסיכנו את עצמם כדי לסיים את העבודה בזמן שהוקצב להם.


האם המעסיקה אחראית לאופן העבודה ולפציעתו של העובד?


מנהל החברה העיד כי תכנן בעצמו את הקמינים שאותם ייצרה החברה, וכן את תהליך ייצורם. הוא אף אישר כי הוא זה שהעביר לעובד וליתר העובדים את סודות המקצוע הספציפיים לעבודה זו. עם זאת, הוא הבהיר כי סיפק לעובדים מלחציים לצורך ביצוע העבודה באופן בטיחותי, והשופט קיבל את טענתו.


למרות זאת, ניתן לראות שהדרכות הבטיחות, אם ניתנו, לא הונחלו כראוי. לא מדובר היה בעבודה לא בטיחותית שהתבצעה באופן חד פעמי, אלא באופן עבודה שוטף ושגרתי. מדובר כמובן בדרך עבודה לא בטיחותית, אשר ככל הנראה הונהגה בחברה לצורך חיסכון בזמן העבודה. זאת מאחר שאופן העבודה הבטיחותי מסורבל ונמשך זמן רב יותר.


על כן מסקנתו של השופט הייתה כי שיטת העבודה המסוכנת הייתה נהוגה מטעמים של חיסכון כלכלי, ונוהלי הבטיחות לא נאכפו על ידי המעסיקה. מסיבה זו הטיל השופט את מלוא האחריות לתאונה על החברה, ואף הבהיר כי אין מקום לקבוע כל אשם תורם על העובד עצמו.


מהם הנזקים שנגרמו לעובד בעקבות התאונה?


מבחינת פירוט הנזקים וקביעת גובה הפיצויים המגיעים לעובד, קבע השופט כי הוא זכאי לפיצוי עבור הפסד שכר מלא למשך ארבעה חודשים, וכן הפסדי שכר חלקיים עבור תקופות שונות, בסכום של 28,437 שקלים.


עוד נקבע כי מגיעים לו פיצויים עבור הפסדי שכר לעתיד, בסכום של מיליון ו-61 אלף שקלים. נוסף על כך, נקבעו לו פיצויים עבור כאב וסבל בסכום של 140 אלף שקלים, וכן פיצויים עבור עזרה שנדרש לקבל בעבר בסכום של 12 אלף שקלים, ועבור עזרה שיזדקק לה בעתיד בסכום של 40 אלף שקלים.

 

יש לך שאלה?

פורום תאונת עבודה


מלבד זאת, נקבע כי הוא זכאי לקבל 2,000 שקלים עבור נסיעות והוצאות רפואיות. סך כל הפיצויים הגיע למיליון ו-520,558 שקלים. עם זאת, מסכום זה נוכו התשלומים שקיבל העובד מהביטוח הלאומי, כך שבסופו של דבר יקבל העובד מהמעסיקה סכום של 312 אלף שקלים. נוסף על כך תשלם המעסיקה את הוצאות המשפט שלו בסכום של 73 אלף שקלים.


ת"א 61453-11-16
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף, תאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף, תאונות
מורה לחינוך גופני ירד במדרגות המגיעות למים בחוף שקמים שבכנרת, כאשר לפתע החליק ונפל על ברכו. בעקבות הנפילה שבר את הפיקה ונאלץ לעבור ניתוח. מאחר שלא הוצב במקום שלט המזהיר מפני החלקה, נקבע כי החברה האחראית לטיפול בחופי הכנרת תפצה אותו עקב רשלנות
מאת: LawGuide | 04/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..