שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים דיני תעבורה ורכב איך מגיעים להסדר טיעון בעבירות תעבורה?

איך מגיעים להסדר טיעון בעבירות תעבורה?

 
מאת: עו"ד אורנה ויזלברג- שמיר| פורסם ב: 07/08/2013 | צפיות: 11027

3.3 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 8)

רוצה שנחזור אליך?
 

מהו הסדר הטיעון? איך מגיעים להסדר טיעון? והאם ביהמ"ש תמיד מאשר את הסדר הטיעון?


קראו עוד בתחום

מהו "הסדר טיעון"?

"הסדר טיעון" או "עסקת טיעון" הוא הסכמה בין שני הצדדים בהליך הפלילי – התביעה והנאשם (בעצמו או באמצעות סנגור) לגבי העבירות בהן יורשע הנאשם והעונש שייגזר עליו.

 

כאמור, "הסדר טיעון" יכול להיות הן לעניין העבירות המיוחסות והן לעניין העונש, ולעיתים קרובות – הדברים קשורים זה לזה, כך ש"הסדר הטיעון" כולל הן הקלה בעבירות המיוחסות והן הקלה בעונש המתבקש. בחלק מן המקרים כל רכיבי העונש מוסכמים בין הצדדים מראש, ובחלק מהמקרים חלק מרכיבי הענישה נותר לשיקול ביהמ"ש (למשל, גובה הקנס, משך הפסילה המותנית, משך המאסר המותנה).

 

האינטרס של כל אחד מהצדדים ברור – התביעה רוצה לייעל את ההליך ולחסוך בדיונים משפטיים מבלי לוותר על הרשעתו של הנהג, ואילו הנהג מצדו רוצה וודאות לגבי התוצאה של ההליך המשפטי ובעיקר – התחשבות והקלה בעונש.

 

חשוב לשים לב, כי הסדר הטיעון מתייחס אך לעבירות בהן יורשע הנהג והעונש הישיר שיוטל עליו בעקבות זה, ולעיתים יש גם השלכות נוספות דוגמת נקודות שנצברות לחובת הנהג, וחיובים שונים שעלולים לחול עליו מעצם הרשעתו בעבירה וביניהם חיובו במבחני תיאוריה ו/או טסט. לכן, כדאי לברר מראש, וטרם ההודאה באשמה, עם עוה"ד המייצג לגבי כלל ההשלכות שיכולות להיות להרשעה ולעונש.

 

האם ביהמ"ש הוא רק "חותמת גומי"?

 

חשוב לדעת כי "הסדר הטיעון" מחויב באישור בית-המשפט, אשר אינו משמש כ"חותמת גומי" ובוחן את סבירותו של הסדר הטיעון ביחס לנימוקים שמפרטים בפניו הצדדים, וכן בודק את התאמתו של הסדר הטיעון ל"אינטרס הציבורי". עם זאת, רק במקרים חריגים, כאשר הסדר הטיעון סוטה מ"מתחם הסבירות" ואינו מנומק כראוי, בית המשפט אינו מכבד את ההסדר ומטיל על הנאשם עונשים חמורים יותר.

בכל זאת, כדאי לוודא כי עוה"ד שמייצג אתכם, ובעיקר אם הצליח "להשיג" לכם הסדר טיעון טוב במיוחד, יפרט בפני ביהמ"ש את כל הטענות המשפטיות, הראייתיות והנסיבות האישיות המיוחדות, שעמדו ברקע ההסדר. כאמור, נימוק לא מספק עלול להוביל את ביהמ"ש שלא לכבד את ההסדר ולהטיל עונש חמור יותר.

 

איך מגיעים ל"הסדר טיעון" עם התובע?

 

הנאשם (הנהג) יכול לנסות ולהגיע להסדר הטיעון עם התובע בכוחות עצמו, אך הדבר אינו מומלץ כאשר מיוחסות לו עבירות חמורות והנאשם צפוי לפסילה ממושכת או כאשר מדובר במקרה שיש בו ראיות מורכבות ו/או סוגיות שדורשות ידע משפטי (דוגמת תיקי נהיגה בשכרות, נהגים חדשים, תאונות דרכים, נהיגה ללא רישיון/בפסילה, חריגות מהירות גבוהות וכד'), וגם במקרים בהם מדובר בנהגים מקצועיים או מי שצברו לחובתם עבירות רבות (גם אם מסוג ברירת קנס) או שיש להם עונשי תנאי ברי הפעלה.

 

במקרים שפורטו לעיל מומלץ בחום להסתייע בעו"ד הבקיא בתחום התעבורה על מנת שיוכל לטעון גם טענות משפטיות וראייתיות מתאימות, ובכך להגיע להסדר טיעון מקל שיכובד ע"י ביהמ"ש.

 


עודכן ב: 07/08/2013

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני תעבורה ורכב
חדשות ופסקי דין בנושא דיני תעבורה ורכב
בית המשפט לתעבורה הרשיע נהג אופנוע בנסיעה במהירות שאינה תואמת את תנאי הדרך, מה שגרם לכך שאיבד שליטה בסיבוב, סטה מהנתיב, התנגש במעקה הבטיחות ונזרק מהאופנוע. מהם העונשים שהוטלו עליו?
מאת: LawGuide | 15/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
משרד עו"ד יצחק קארומשרד עו"ד יצחק קארואזור הדרום053-9428453עוסק בדיני המשפחה ומעמד אישי ובדיני תעבורה. שלוחות בתל אביב ובאר שבע
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7