שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים הוצאה לפועל וחובות מי פונה להליכי פשיטת רגל?

מי פונה להליכי פשיטת רגל?

 
מאת: עורכת דין ומגשרת הילה נדב| פורסם ב: 01/04/2015 | צפיות: 3098
רוצה שנחזור אליך?
 
 

על ארבעה בנים דיברה פקודת פשיטת הרגל: ברוח חג החירות, להלן המקרים הקלאסיים של הפונים להליכי פשיטת רגל


קראו עוד בתחום

חכם מה הוא אומר? החכם מבין כי אם יהיה עליו להישאר בלשכת ההוצאה לפועל, ייגזר עליו לשלם את חובותיו לעד. ברצונו לצאת ממעגל החייבים ולפצוח בדרך חדשה, הוא מבין כי לא יהיה בידו לפרוע את מלוא חובותיו ולפיכך צו התשלומים, הגם שיש בו שקט תעשייתי, מהווה עבורו פיקציה, שכן הוא לא יותר מפריסת החוב אשר עם ריביות ההוצאה לפועל ילווה אותו ככל הנראה כל תקופת חייו. לפיכך פונה החכם להליכי פשיטת רגל אשר יהיה בהם לאפשר לו לצאת לדרך חדשה.


תם מה הוא אומר? התם לא מבין כיצד הגיע להוצאה לפועל או לפשיטת רגל. התם הוא מי שחתם על ערבות והסתבך בתום לב, הוא לא מבין את משמעות ההליכים כנגדו וכיצד הגיע למצב הזה. פעמים רבות תמי הלב חותמים על ערבויות לחברים או בני משפחה מבלי לקרוא ולבקש חוות דעת משפטית בדבר משמעות החתימה, שלעתים היא הרת גורל.


זה שאינו יודע לשאול מה הוא אומר? מדוע הבנק או הנושה לא אמר לו על הריביות שהוא גובה. בדומה לתם, זה שאינו יודע לשאול לא עומד על השלכות חתימתו, אולם בניגוד לתם הוא אינו מעורב על ידי צד ג' אלא יצר את החוב בעצמו כתוצאה מהתנהלות כלכלית קלוקלת. החוב נוצר לא בכוונת זדון, אלא מתוך חוסר מחשבה או פזיזות וכן הסתמכות על הנושה.


רשע מה הוא אומר? הרשעים הם החייבים הקלאסיים שהסתבכו בחוסר תום לב מתוך מטרה ברורה לרמות את נושיהם. דווקא פשיטת רגל הוא הכלי האפקטיבי ביותר לגילוי "רשעים", וניתן במסגרת תיק פשיטת הרגל לבטל מכירות נכסים והענקות מרמה שניתנו אפילו לפני צו הכינוס, וכן ניתן אף לבטל את הליכי פשיטת הרגל וההפטר.


חשוב לדעת איך נוצר החוב ואם הוא נוצר בתום לב


שאלת נסיבות היווצרות החוב ותום לבו של החייב היא בין החשובות ביותר, כאשר חייב אשר הסתבך בחוסר תום לב ימצא עצמו מחוץ להליכי פשיטת הרגל. לפיכך הדעה הרווחת שלפיה מרבית פושטי הרגל ניסו לרמות את נושיהם שגויה מעיקרה.


פקודת פשיטת הרגל נותנת מענה לאנשים אשר הסתבכו בתום לב, ואינם יכולים לפרוע את מלוא חובותיהם לנושים. אנשים אשר הסתבכו בזדון או יש בידם כדי לפרוע את חובותיהם, לא ימצאו עצמם בהליך פשיטת רגל, או שהוא יבוטל ככל שהם יפתחו אתו.


הליך פשיטת הרגל מאזן בין זכויות הנושים להיפרע אל מול זכויות החייבים לפצוח בדרך חדשה


מרבית החייבים מגיעים לפשיטת רגל לאחר שנים רבות שבהן התנהלו כנגדם תיקי הוצאה לפועל, כאשר פעמים רבות הם שילמו במסגרת תיקי ההוצאה לפועל סכום לא מבוטל לנושה. לאור הריביות הגבוהות הסכום שאותו שילמו החייבים עולה פי כמה מונים על סכום קרן החוב, והליכי פשיטת הרגל מאפשרים לאותם חייבים לשים את עול החובות מאחוריהם ולצאת לחירות של ממש.


החירות עבור החייבים מאופיינת בחופש לבחור היכן לעבוד מבלי לחשוש כי תעוקל משכורתם, ועוד זכויות אשר נראות טריוויאליות לאדם הסביר. במסגרת הליכי פשיטת רגל יכולים החייבים לאחר שנים רבות בהוצאה לפועל לסיים את חובותיהם, בין על ידי הפטר ובין על ידי הסדר. חרף האמור, הליכי פשיטת רגל אינם מתאימים לכל החייבים וצריך לבדוק כל מקרה לגופו.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים