שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפט פלילי מהן הזכויות של נפגעי עבירה פלילית?

מהן הזכויות של נפגעי עבירה פלילית?

 
מאת: חזי כהן-משרד עורכי דין    053-9428425| פורסם ב: 14/08/2014 | צפיות: 3205
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: רח` שפע טל 1
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428425

5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 3)

רוצה שנחזור אליך?
אל חזי כהן-משרד עורכי דין
 

לנפגעי עבירה יש זכויות הן במהלך החקירה המשטרתית והן בעת ההליך הפלילי בבית משפט נגד הנאשם, כגון זכות הגנה מפני החשוד, קבלת הסבר אודות ההליך ועוד.


קראו עוד בתחום

חוק זכויות נפגעי עבירה קובע כי נפגע עבירה הוא כל מי שנפגע במישרין מעבירה פלילית. אם אותה עבירה גרמה למותו של הנפגע, אז גם בני משפחתו מוגדרים לצורך העניין כנפגעי עבירה.

 

בעבירות תעבורה, החוק מעניק זכויות נפגע עבירה למי שנפגע בעבירת הפקרה, קרי, תאונת "פגע וברח", או לבני משפחתו של נפגע שנהרג בתאונת דרכים והנהג פוגע חשוד בעבירת גרימת מוות ברשלנות.

 

ישנה הבחנה בין נפגעי העבירה השונים לפי סוג וחומרת העבירה, החלוקה היא כדלהלן: א. נפגע עבירה ב. נפגע עבירת מין או אלימות ג. נפגע עבירת מין או אלימות חמורה.

 

לנפגע עבירה ישנם זכויות רבות ומגוונות להגנה הן בשלב חקירת המשטרה והן בשלב ההליך הפלילי שמתקיים כנגד הנאשם בבית המשפט, הכל כמובן בהתחשב בחומרת העבירה ובסוגה.

 

לנפגע עבירה ישנה זכות להגנה מפני החשוד, משפחתו או שלוחיו ואף מגיעה לו הגנה מפני מגע לא רצוי עם החשוד או הנאשם בבית המשפט. כמו כן על משטרת ישראל לספק מידע לנפגע עבירה על אפשרויות ההגנה שעומדות לרשותו מפני החשוד, משפחתו או שלוחיו, מה שמתברר בפרקטיקה כצו הגנה או צו למניעת הטרדה מאיימת.

 

לנפגע עבירה הזכות הבסיסית לקבל מידע והסבר על אופן התנהלותו של ההליך הפלילי, על זכויותיו מעצם היותו נפגע עבירה וכן על השלב הנוכחי בו מצוי ההליך הפלילי בכל עת.

 

אם נפגע עבירה מבקש זאת, הוא יכול לקבל העתק מכתב אישום וכן לתת הצהרת נפגע עבירה אשר תשמש את גורמי התביעה בשלב הטיעונים לעונש כשיקול בפני בית המשפט עת יגזור את דינו של הנאשם.

 

זכויותיהם של נפגעי עבירת מין או אלימות

 

בעבירות מין או אלימות, לנפגע ישנם זכויות נוספות רחבות יותר מאלה הנתונות לנפגע עבירה, לנפגע ישנה זכות להיות מלווה על ידי אדם בעת חקירתו. כמו כן אסור לחקור נפגע אודות עברו המיני אלה אם כן זה הכרחי ונחוץ לבירור העבירה. על חוקר המשטרה לחקור נפגע עבירה תוך שמירה מרבית על כבודו ופרטיותו.

 

לנפגע עבירה בעבירת מין או אלימות ישנה זכות לקבל הודעה מרשויות המדינה בעניין הליכים נוספים לאחר גזר דינו של הנאשם, כמו הגשת בקשת חנינה וכן בקשה לבוא בפני וועדת השחרורים בשירות בתי הסהר, שאז, עומדת לנפגע העבירה זכות להביע את עמדתו בפני נשיא המדינה או ועדת השחרורים בטרם יקבלו החלטה בעניינו של העבריין הפוגע.

 

לנפגע בעבירת מין או אלימות חמורה יש את הזכויות הרחבות ביותר בחוק. על התביעה לוודא כי פרטיו האישיים של הנפגע כגון כתובת מגורים, כתובת מקום עבודה ומספרי טלפון לא יגיעו לידי הפוגע. כמו כן הבעת עמדתו של נפגע עבירה שכזה היא הרחבה ביותר, לפיכך, באפשרותו להביע עמדה לפני הגעה להסדר טיעון או קבלת טענה של עיכוב הליכים בעניינו של הנאשם.

 

בעבירת מין או אלימות חמורה, על בית המשפט לבדוק האם מולאו זכויותיו של נפגע העבירה בטרם הגיע הפרקליטות להסדר טיעון עם הנאשם.

 

תביעה כספית בהליך מזורז

 

לנפגע עבירה ישנה זכות להגיש תביעה לשיפוי על הנזקים שנגרמו לו כתוצאה מהפגיעה בו. ישנו הליך מזורז לפיו ניתן להגיש כנגד הנאשם, אם הורשע תביעה תוך 90 ימים עת הפך גזר הדין להיות סופי וחלוט.

 

היתרון הניכר בהליך הזה הינה העובדה שגזר הדין מהווה הוכחה שלא ניתנת לערעור לגבי חבותו ואחריותו של הפוגע וכעת מה שנותר הוא רק להוכיח בפני המותב, או ההרכב שדן בתיק הפלילי את גובה הנזק ומידת אחריותו של העבריין הפוגע.

 

חשוב לדעת כי אם חלפו 90 ימים או לחלופין ישנם כמה אחראים לנזק שחלקם לא מופיעים בכתב האישום לא מדובר בסוף פסוק. הנפגע יכול כל העת בכפוף לכללי ההתיישנות להגיש כנגד הפוגע או הפוגעים תביעה אזרחית בסדר דין רגיל בכדי לקבל פיצוי וסעד עבור נזקיו. לפיכך, כל מקרה צריך להיבחן לגופו על פי היתרונות והחסרונות של ההליך ונסיבות העניין.

 

ליווי עורך דין אשר יעניק כתף תומכת ואף יקפיד לשמור על זכויותיו החוקיות של הנפגע הינה צעד חיוני והכרחי, שכן די בחוויה הטראומטית אותה חווה הנפגע. לפיכך, יש להקפיד שהליך חקירת המשטרה וההתייצבות בפני גורמים שלטוניים כגון הפרקליטות ומתן עדות בפני בית המשפט לא יהפכו כשלעצמם לטראומה נוספת עבור נפגע העבירה.

 

ליווי עורך דין הבקיא ברזי חוק זכויות נפגעי עבירה מקלה את החוויה הקשה עבור הנפגע ואף מסייעת לו בקבלת ההחלטה הנכונה בהגשת התביעה האזרחית בהמשך הדרך.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
כנגד הגבר הוגש כתב אישום בטענה שאיים על אשתו לשעבר בזמן שהיו בהליכי גירושין, כאשר במהלך ויכוח אמר לה שיקבור אותה ושידאג שיזרקו אותה מהעבודה. מדוע בית המשפט החליט לזכות אותו מעבירת האיומים?
מאת: LawGuide | 15/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןשי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428482משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.