מנהל/ת הפורום: עו"ד ליזה דמרי-בן שחר
053-7298477


הפליה בעבודה על רקע עדתי

דור18/3/2019 10:44
שלום רב, לפני כחודש וחצי התחלתי לעבוד במקום עבודה חדש. תנאי העבודה היו ברורים, הסברתי מראש שאני נכה ולכן יש עבודות פיזיות שלא אוכל לבצע אבל חוץ מזה העבודה נראת מתאימה (ברובה בישיבה). אנחנו צוות של חמישה בנות, 3 רוסיות, שתי ישראלית. אחת ותיקה שאמרה לי מהיום הראשון, תיזהרי מהן, הן עושות את המוות לכל מי שלא רוסי, לפני כשהוא שלושת הרוסיות ריכלו עליי ברוסית לידי, אמרתי להן שיפסיקו וזה לא נעים שהן מדברות עליי בשפה שאני לא מבינה, שיעברו לעברית לפחות כשהן מדברות עליי, הן התחילו לצעוק ונוצרה מהומה במקום. כל שאר העובדים (לא בצוות שלנו) אמרו לי לא להתרגש, ככה הן עושות לכולם, הן פשוט רעות ורוצות לדבר על כולם כל היום ברוסית, ככה התרגלו וההנהלה יודעת מזה. הסמנכלית שאלה אותי איך אני מסתדרת בעבודה, גם עם הנכות ועם הבנות, שאלתי אותה אם העבודה שלי טובה, מקצועית אם הם מרוצים ממני, אמרה שכן אף פעם לא הייתה להם עובדת שקלטה את הדברים ככ מהר, שהם מאוד מרוצים, אבל היא מבינה שפיזית מאוד קשה לי, הסברתי לה את המצב, אמרתי לה מה קשה לי ואמרה שתנסה להתאים לי את העבודה ככה שלא אצטרך לעשות את העבודה הפיזית יותר, כמו שסיכמנו בראיון עבודה. הרוסיות התעצבנו שאני לא עושה את המטלה הספציפית הזאת למרות שעשיתי את כל שאר הדברים אפילו יותר מהן כדי לפצות על זה, הן החליטו אתמול לשים אולטימטום לסמנכלית שזה או הן או אני, כלומר הן רוצות רוסי/ה בעבודה ולא ישראלית. היא הודתה בפני שהיא מרגישה לא נעים, הרי קיבלה אותי לעבודה לא מזמן וידעה שאני לא דוברת רוסית. אחרי שראתה שהתגובה שלי הייתה זועמת, בלשון המעטה (לא ניבלתי את הפה אבל הטונים עלו.) כי היא בעצם מפטרת אותי בגלל גזענות של הבנות, וכל עוד העבודה המקצועית שלי טובה אני לא מבינה, איך היא מסכימה להן לנהל את המעבדה ואם הן קובעות הן צריכות לעשות את הראיון עבודה ולזמן רק רוסים. מיותר לציין שעם כל שאר האוכלוסיה אני מסתדרת מצויין שזה כולל (רוסיות, ערבים, אתיופים). אשמח לדעת מה אני יכולה לעשות במצב כזה? היא כאמור לא עשתה לי שימוע אלא רק ביקשתי ממני שננהל שיחה כי אחת הרוסיות היא מנהלת המעבדה (המקצועית) והיא לא מוכנה לתת לי עבודה, אמרה שרק ההנהלה תחליט וזה או היא או אני. תודה רבה 🙏. עצוב להרגיש גזענות, לא יכול להיות במדינה שלי, מדברת עברית, נחמדה ומכבדת כל מי שמכבד אותי, אני נכת צהל 😭. אני מתביישת להרגיש זרה במדינה שלי, לאן הגענו? 🤷🤦.
הפליה במקום העבודה על רקע עדתיליזה בן-שחר,דמרי19/3/2019 14:40
דור שלום, צר לי ראשית כי זו החוויה שלך ממקומות עבודה. שנית, ככל ואין לך ראיה ממשית כגון הקלטה ו/או הודאה בדבר ההפליה והעדפה הזו למגזר הרוסי לא תוכלו לעשות דבר לצערי. ככל ותהיה לך ראיה תוכלי לתבוע כמובן. ליזה דמרי-בן שחר, עו"ד מתמחה בזכויות עובדים ונשים במקום העבודה.


שאלו את מנהל/ת הפורום: דמרי - בן שחר משרד עו"ד   053-7298477
עוד שאלות שנשאלו בנושא הרעת תנאים והתעמרות בעבודה:
צמצום משרה לאחר חזרה משבתוןענבל אסקיו13/6/2019 10:44
הורדת משכורת עקב איחוריםמאיר גמליאל12/6/2019 10:17
שכר נמוך ממה שהובטחהילה רצאבי10/6/2019 14:27
שינוי מקום העבודה הרעת תנאיםרפאל בוסידן10/6/2019 13:33
תלוש משכורת סירוב מעסיקאנה יפרמוב5/6/2019 6:12
שינוי נוהל הפסקה בזמן העבודה מירי אקרמן 30/5/2019 12:52

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר