עורכי דין פורום עורכי דין פורום הלנת שכר - זכויות עובדים בפירוק או סגירת עסק / חברה

פורום הלנת שכר - זכויות עובדים בפירוק או סגירת עסק / חברה

חברה מסחרית או עסק עלולים להיקלע למשבר ולהגיע להקפאת הפעילות, ולעתים אף לפירוק או סגירה עקב חדלות פירעון. במצב זה לעתים העובדים אינם מקבלים את שכרם, את פיצויי הפיטורין המגיעים להם וזכויות סוציאליות נוספות.
במקרה של חדלות פירעון העסק, העובדים יכולים להיחשב חלק מהנושים הדורשים לפרוע את חובם, והם אף יכולים לדרוש בעצמם את סגירת העסק. יש להם זכות קדימה ביחס לנושים האחרים בכל הנוגע לקבלת שכרם וזכויות נוספות, וכמו כן זכאים העובדים לקבל תשלומים מהביטוח הלאומי, כגון משכורת, תשלום עבור ימי חופשה, פיצויי פיטורין, הפרשה לקופת גמל ועוד.
פורום זכויות עובדים בפירוק חברה או סגירת עסק נועד לספק מידע משפטי על דרכי הפעולה האפשריות של העובדים בעת פירוק או הקפאת הפעילות בחברה, מהן זכויות העובדים בכל שלבי הפירוק, למי יש זכאות לממש את הזכויות הסוציאליות בביטוח לאומי, מתי ניתן להגיש תביעה כנגד בעלי המניות ועוד.
 

פורום הלנת שכר - זכויות עובדים בפירוק או סגירת עסק / חברה

עו"ד מיכל כחלון

053-8007586


אודות מנהל/ת הפורום:

עו"ד מיכל כחלון עוסקת בדיני עבודה, עם ניסיון של שנים רבות במתן שירותי ייצוג וליטיגציה בבתי הדין האזוריים והארציים לעבודה. בין היתר עוסק המשרד בייצוג גופים מסחריים וחברות, ייצוג עובדים בתביעות שונות הנוגעות לפירוק חברה, בעריכת חוזי עבודה ומתן ליווי משפטי שוטף, בהכנת חוות דעת משפטיות בדיני עבודה בכלל, ופרט בתחום יחסי עבודה, ביטוח מנהלים, זכויות פנסיוניות ועוד.

 

 

 

הודעה חדשההודעה חדשההודעה ללא תוכןהודעה ללא תוכן
הלנת שכר בקרב בני נוער
רוני מס
16/1/2019 13:12
אני עובדת באולם אירועים כבר קרוב לשנה וכל חודש מחדש אני לא מקבלת את המשכורת בעשירי לחודש ותמיד יש להם תירוץ אחר. בנוסף לזה שאני ואחרים לא מקבלים משכורת בעשירי לחודש, יש לי חוסרים במשכורת מאוגוסט וספטמבר שעוד לא קיבלתי והם לא עושים שום דבר בנושא. שום איום על הקייטרינג ושום שיחה איתם לא עוזר. אני יודעת שאפשר להגיד תביעה על הלנת שכר אבל השאלה כמה זה עולה או האם זה חינם? האם עדיף לעשות את התביעה בקבוצה או ביחיד?
אשמח למענה על כל התשובות, תודה :)
הלנת שכר על החודש הראשון
ליעד עזר
14/1/2019 17:53
שמי ליעד אני סטודנט שמועסק ע"י עיריית לוד כמתגבר בבתי הספר בעיר. התחלתי את עבודתי בחמישה עשר בנובמבר אני עובד כאבעים שעות חודשיות. התעריף שחתמתי עליו בתחילת העבודה היה על סך 60 שקל לשעה והורד לאחר מכן ל-50שקל לשעה. בעבודתי אני מתגבר פרטני בשתי חטיבות ביניים בעיר. הבעיה שנתקלתי בה ע"י מה שנאמר לי ע"י המעסיק נאמר לי כי מכיוון שלא השלמתי את השעות שחתמתי עליהן בחוזה לא אוכל לקבל משכורת כלל על החודש הראשון וכן שאר המשכורות מתעכבות. רציתי לדעת האם מדובר בהלנת שכר ומה עלי לעשות?
טעויות בתלוש ואיחור בתשלום
סיגלית זיו
14/1/2019 8:13
מקום העבודה שלי פעם שנייה כבר מחזיר לי סכום יחסית גדול מהתלוש משכורת 600₪ בפעם הזו ו1000₪ בפעם הקודמת. אחרי שאני מעמידה אותם על טעויותם הם מחזירים לי את החסר בתלוש הבא. כלומר אני מחכה חודש נוסף לקבל את מה שהיה מגיע לי לקבל קודם. בתלוש האחרון ראיתי גם כי חייבו אותי על ימי חופשה עשר י לא חתמתי על שום ימי חופשה! וגם החזירו לי נסיעות!
יש לי מה לעשות בנדון מלבד לדרוש את מה שמגיע לי מהם?
תודה מראש
בעיה בשחרור כספי פיצויים והחזרי מס
אבי
9/1/2019 23:53
היי, עבדתי בחברה של כ-30 עובדים, הבעלים ברח לחו"ל בחודש 11/2015, והשאיר את החברה באוויר.
חשוב לציין כי יצאו תלושים דרך משרד רואה חשבון, אך הבעלים ברח וגם לא שילם לחברה הנ"ל, כך שאין להם שום מידע (על פניו).
ביקשתי לעשות דרך רואה חשבון שלי החזרי מס לשנת 2015, בגין תרומות וגביית יתר, ובנוסף גם לשחרר את הכספים, כיוון שיש לי מכתב מהבעלים של פיטורין, אך נאמר כי הם לא יכולים לקלוט טופס שכר, כשאין דיווח מקביל של המעביד לאימות , זה החלטה של הרכז ומזכירת החולייה , באם היה שידור של המעביד טופס 126 , זה כבר אחרת, ולכן לא אוכל להזדכות, ובגלל שאין לי טופס 161 משיכת הפיצוים תהיה מס רגיל.
תביעת הלנת שכר לאחר התפטרות
יוסי
7/1/2019 17:24
לפני כשלושה חודשים התפטרתי מעבודה לאחר 2.5 שנים בשל איומים ואמירות גזעניות כלפי. עם התפטרותי התבקשתי ע"י מנכ"ל בעבודה לתת מענה של חודשיים בהקיף של חצי משרה. נכון להיום הארגון לא מוכן לשלם בטענה שלמנכ"ל לא הייתה סמכות לבקשה זו. המנכ"ל לא מכחיש את דבר ההסכם. האם יש לי עילה לתבוע הלנת שכר?
הלנת שכר והרעה בתנאי עבודה
נלי
3/1/2019 11:03
שלום,
אני עובדת כמורה כמעט 5 שנים, ונמצאת במקום עבודתי הנוכחי כבר ארבע שנים.
מאז שהתחלתי לעבוד, משכורתי מפוצלת בין מספר גורמים והטעויות הן רבות. השבוע גיליתי טעות/הורדה נוספת של 600 ש"ח מתחילת שנה (כאשר משכורתי הכוללת היא 4500), אחוז לא מבוטל מן הסכום הכולל. לאחר שיחה עם מנהלת החשבונות, התברר לי כי 300 ש"ח קוזזו עבור תפקיד שבית הספר טוען כי לא מגיע לי עבורו לפי חוק, למרות שקיבלתי עליו בעבר, אך לא קיבלתי הודעה בעניין, וסעיף נוסף של 300 ש"ח לחודש לא עודכן בשל טעות ויעודכן בהמשך.
זו אינה הפעם הראשונה שאני נתקלת בטעויות/הורדות מסוג זה ומצבי הכלכלי קשה. אני רוצה לעזוב אך לא יודעת האם הדבר נחשב להרעה בתנאים או הלנת שכר? צריכה לדעת על מנת למצות את זכויותיי.
אשמח לתשובתכם
אי תשלום במועד ושינוי תעריף שעה בלי הודעה
סגא
29/12/2018 23:32
שלום
המעוצה המקומית שאני עובדת באחד מהפרוייקטים שלה טוענת שהם משלמים לעובדים של הרשות חודש אחרי כך שימי עבודה של חודש נובמבר ישלמו בינואר
למרות שעד אוגסט שילמו לי ב 2 לחודש הבא כלומר באוגסט שלמו לי ב 2.9 ?

מצד שני גליתי ששינו את התעריף לשעה בלי הודעה מראש ..

האם אפשרי לתבוע אותם על הלנת שכר ?
הלנת שכר ואי חתימה על חוזה
ניר
27/12/2018 23:49
שלום,
אני עובד במשרד ממשלתי התחלתי לעבוד במרץ, המשכורת הראשונה שקיבלתי הייתה רק באוגוסט, לא מדובר רק בי אלא עשרות עובדים, האמרכלות טעמה שאנחנו לא מקבלים משכורת כי לא השלמנו מסמכים למרות ששלחנו ואני שלחתי פעמים רבות את המסמכים שביקשו שוב ושוב ממרץ עד יולי קיבלתי רק מקדמות ובאוגוסט השלימו את הכל, פניתי אליהם מספר פעמים אך הדבר לא עזר ורק באוגוסט שילמו את כל מה שמגיע לי, האם מדובר בהלנת שכר?
דבר נוסף עד היום ה27.12 עוד לא חתמתי על חוזה וזאת אחרי מספר פעמים שפניתי לאמרכלות והם טענו שהעניין בטיפול משאבי אנוש ורק לפני שבוע שלחו לי מייל שאחתום על טופס שאני מודע שהחוזה הוא רק לשנתיים(זה היה ידוע ואני זוכר שחתמתי על טופס כזה ביום הראשון) הם טענו פתאום אחרי תשעה חודשים שאני עובד שם שרק שאחתום על הטופס אקבל חוזה, האם כל מה שאמרתי עד עכשיו זו עילה לתביעה?
תודה.
סניף נסגר לזמן מסוים ללא הודעה מוקדמת (כולם ללא עבודה)
רוברט תיגר
21/12/2018 16:46
שלום, קוראים לי רוברט.
להל"ן המקרה שלי בו אשמח לקבל ייעוץ:
~צריך עזרה בלדעת זכויות ומה מגיע לי ע"פ חוק ותןך כמה זמן.~

מקום העבודה שלי נסגר ללא הודעה מוקדמת.

אתמול, ה20/12/2018, כשעה לאחר שסיימתי משמרת, קיבלנו הודעה כללית בוואצאפ שהחל ממחר ועד ה1/04/2019 המקום סגור ולא לבוא לעבוד יותר.
היום, 21/12/2018, נקראנו לסניף על מנת לשאול שאלות ולקבל תשובות על המקרה המצער. הזכיין הציג את המקרה, וציין שאנחנו לא מפוטרים, ואנחנו יכולים לחזור לעבוד במרץ. בינתיים, אנחנו יכולים להמשיך עם כל הזכויות הסוציאליות בסניף אחר של הרשת (ביום הראשון הקרוב יביאו לנו פרטים על תחליף לעבודה בתקופה הזאת)
האם זה חוקי כל הסיפור הזה?

מה הזכויות במקרה כזה? האם יש עילה לתביעה?
מה מגיע לי בהתחשב הנסיבות האלה:
1. יש לי ותק של שנתיים ו5 חודשים.
2. מעולם לא השתמשתי בימי מחלה.
3. מעולם לא לקחתי ימי חופש.
4. משתכר שעתי. בממוצע 180 שעות לחודש.
5. לא יודע אם שולמו לי דמי הבראה (צריך לבדוק).
6. ב7 חודשים אחרונים ירד לי שכר לרכיב הפנסיה, אך חברת הביטוח לא רואה הפקדות מחודש אפריל וגם אני לא, באתר אינטרנט. תוך כמה זמן זה נחשב, אם בכלל, הלנת שכר? נכון לרגע זה המעסיק טען שזה בבדיקה ויטופל.
8. הפסדתי שני משמרות שהיו קבועות לי בשישי ושבת + שבוע הבא שכנראה אני לא יעבוד בגלל הנסיבות. (פגיעה בזכות כלשהי? מונע ממני להשתכר)

רציתי להתייעץ עם עורך-דין שמבין בנושא ואשמח לקבל תשובה.
הלנת שכר מדמי הבראה
מיקי
21/12/2018 15:58
האם קבלת חלק מדמי הבראה בחודש יולי 2018 נחשבת כהלנת שכר אם לא נתקבל ההפרש עד היום.
חישוב של אי הפרשת פנסיה
י
9/12/2018 18:24
מיכל שלום

ברצוני לדעת איך לחשב את סכום התביעה המגיע לי על אי הפרשת פנסיה.

תודה
אי הפרשת פנסיה בכל תקופת העבודה
י
9/12/2018 16:48
מיכל שלום

לאחרונה עבדתי במסגרת של עבודה לפי שעה עם תלוש מסודר. לתקופה של 10 חודשים . הנני חייל משוחרר שבקושי יודע מה מגיע לו . והתברר לי שיש דבר כזה פנסיה. רק שהמעסיק לא הפריש אותה בכל תקופת העבודה. סכום השכר החודשי נע בין 1000 ל 1500 שח בחודש. מה עליי לעשות מכאן?
מועד ההתיישנות בתביעה להלנת שכר
דרור
9/12/2018 13:49
מה מועד ההתיישנות לתביעות על אי תשלום שכר עבודה ועל הלנת שכר
זכויות עובדים בפירוק חברה עם חובות קודמים
דליה
29/11/2018 13:18
אני עובדת בחנות כבר 18 שנים שהשכר שאני מקבלת הוא לפי שעות ופרמיות עד לפני שנה לא הייתי מודעת לכך והוא לא שילם לי על הפנסיה חגים וחופשים לפי הפרמיות רק שנה אחרונה הוא משלם לי הצתברו חובות גדולים מאד משנים קודמות
מה שקורה שהחברה נקלעה לקשיים כלכליים והם די בכיוון של פרוק חברה והם אומרים לי שהם יעשו פרוק חברה מרצון ואז העורך דין שהם יקחו יכניס את החובות לחובות שיש להם
שאלתי היא האם יש דבר כזה והאם חובות קודמים משולמים ע"י ביטוח לאומי או שהם מתבססים רק על השנה האחרונה
אני יודה מאד למי שיענה לי אני ממש אובדת עיצות
הפרת חוזה עבודה אישי על ידי המעביד
אילה
28/11/2018 8:24
האם עובד זכאי לפיצויי פיטורין אם נחתם איתו חוזה אישי לחצי שנה ולאחר 5 חודשים החברה פשטה רגל?