עורכי דין פורום עורכי דין פורום רישום פלילי אזכור תיק שמועד מחיקתו קרוב
מנהל/ת הפורום: עו"ד גיל באיער
053-9428974


אזכור תיק שמועד מחיקתו קרוב

יפית23/4/2019 14:09
שלום עו"ד גיל. שתי שאלות: 1.בהליך פלילי כרגע מתנהל הן התביעה. והן השופט מזכירים שוב ושוב תיק בו נשפט הנאשם בתאריך שעוד חודש וקצת מגיע לשבע שנים מיום גזר הדין. כידוע לאחר שבע שנים לא ניתן להשתמש בתיק מהעבר. ובכל זאת השופט והתביעה ממשיכים להסתמך על התיק ולחרוץ דעה על הנאשם - למרות שלא מסתכלים על עובדות כתב האישום בתיק שעומד להימחק. ולפי נושא ההרשעה מתייחסים לנאשם. היה תיק שעומד להימחק על תקיפת סתם - כשבפועל לא בוצעה תקיפה ואפילו לא נוצרה קרבה מספיקה בין הנאשם למתלונן על מנת שתהיה תקיפה. האם מותר לשופט והתביעה להמשיך ולהשתמש בזה כנגד הנאשם בתיק שמתנהל כיום? 2.האם בתיק שמתנהל על עבירה שאינה קשורה בשום קשר לעבירות סמים אך הנאשם מוכר כמי שבעבר השתמש בסמים - רשאי בית משפט להורות לשירות המבחן לקחת בדיקת שתן מהנאשם? האם שירות מבחן לאחר שערך בדיקת שתן לנאשם ויצא שאין ממצאי סם- רשאי להמשיך ולבקש מהנאשם בדיקות שתן? וזאת לאחר ששירות מבחן כתב בדוחות לבתי משפט כי ניכר שהנאשם אינו משתמש בסמים? האם הנאשם רשאי על פי כך לסרב לבדיקת שתן? תודה רבה על התשובות חג שמח
אזכור עבר פלילי בביהמ״ש עו"ד גיל באיער23/4/2019 16:38
יפית שלום, כל עוד לא חלפה תקופת המחיקה של ההרשעה, מותר לתביעה להציג את ההרשעה בפני ביהמ״ש, הן בשלב הטיעונים לעונש והן בעת דיוני הבקשה למעצר עד תום ההליכים. מעבר לכך, בעת דיוני בקשה למעצר עד תום ההליכים, מותר לתביעה להציג בפני ביהמ״ש אף תיקים פתוחים של הנאשם. עם זאת, במידה שברצונה להסתמך עליהם ע״מ לבסס את טענתה בדבר מסוכנותו של הנאשם לביטחון הציבור/המתלונן/ת, עליה להביא את התיקים עצמם. בנוגע להרשעה עצמה שתיארת, אין לי ספק שנוכח העובדה שמדובר בהרשעה ישנה, יחסית, ובתחום אחר מזה שהנאשם עומד כעת לדין, ובאלימות ברף הנמוך (או ספק אלימות), ביהמ״ש נותן לה משקל נמוך. בנוגע לשאלתך השניה, מכיוון שתיארת מתן בדיקות שתן של הנאשם בשירות המבחן, בתוספת ידיעה של ביהמ״ש אודות עברו הפלילי של הנאשם, אני מסיק שמדובר בצו פיקוח מעצרים (ל-6 חודשים), שהוטל על הנאשם, במסגרת שחרור בתנאים בבקשה למעצר עד תום ההליכים. במצב דברים זה, צו הפיקוח הוא חלק מתנאי השחרור. במידה שהנאשם לא ייתן בדיקות שתן-יראו אותו כמפר את צו הפיקוח, כמפר את תנאי שחרורו ושירות המבחן יוכל להגיש לביהמ״ש בקשה להפקיע את צו הפיקוח. מדובר במצב בלתי רצוי לחלוטין. במידה שהדבר יקרה, לא רק שהנאשם יהיה בסכנה קטנה של ביטול תנאי שחרורו והשבתו למעצר, אלא יהיה בסכנה מוחשית של החמרת תנאי שחרורו (דרישת התביעה להוספת ערב מפקח), חילוט כספי ההפקדה ובעיקר: אי היענות ביהמ״ש לבקשות עתידיות של הנאשם להקלה בתנאי שחרורו (יציאה לעבודה, ביטול מעצר הבית בשעות היום והותרתו בשעות הלילה בלבד). ונקודה חשובה נוספת: אי שיתוף פעולה עם קצינת מבחן מעצרים יילקח בחשבון ע״י שירות המבחן, כאשר יגיע הזמן להכין לביהמ״ש תסקיר לעונש (בהנחה שיודה או שיימצא אשם ויתבקש בעניינו תסקיר לשאלת העונש, הנחה בסבירות גבוהה ביותר). אי שיתוף הפעולה הזה, עלול ליצור דעה שלילית אצל קצינת המבחן האחרת, שתטפל בנאשם ותכין בעניינו תסקיר לעונש, שלא לדבר על המשך אי שיתוף הפעולה (אי הגעה למפגשים וקבוצה טיפולית) עם שירות המבחן, שבכלל יביא לתסקיר ללא המלצה טיפולית, כלומר, לענישה ״לפי הספר״, ללא הקלה מטעמי שיקום. ובקיצור, תגידי לו: Don’t Fuck with your probation officer. זה לא ייגמר טוב. בהצלחה!


שאלו את מנהל/ת הפורום: גיל באיער - משרד עורכי דין  053-9428974
בהמשך לתשובתךיפית24/4/2019 10:02
תודה על התשובות.ברצוני להבין משהו' אם אדם היה מוכר כמשתמש בסניפי האם כל החיים ימשיכו לבדוק בבתי משפט את מידת הנקיון שלו מסמים - גם אם חלפו שנים רבות וניכר כי אינו משתמש? מה הקשר בין צו פיקוח מעצר להיות בדיקת סמים. הרי לא כל מי שמכיר משתמש בסמים...למה בית מש ממשיך להשתמש נגד נאשם במשהו שהיה מזמן? האם לא יכול להיות שאדם נגמל מסמים? אם פעם היה משתמש אז ילווה בסטיגמה עד סוף החיים שלו? וגם - מה הקשר בין עברית איומים לשימוש בסמים? חושדים שהיה בהשפעת סמים? בכלל זה בודקים? עובדה שמאז בדירת שתן אחרונה לא נקרא לבדיקות בשירות המבחן מהמשך שלושה שבועות. בנוסף גם שופט וגם תביעה רק מביאים את כך שהורשע בתקיפת סתם ולא את כל פרטי התיק שמראה שלא היתה שום תקיפה. בתחילת יוני נמחק התיק. איך בכלל מזכירי את זה כל פעם מחדש? העבירה עצמה בוצעה לפני עשר שנים. האם יש מקום לערער על התנהלות בית משפט?


שאלו את מנהל/ת הפורום: גיל באיער - משרד עורכי דין  053-9428974
המשךעו"ד גיל באיער24/4/2019 15:58
יפית שלום, אם הוא לא משתמש-לא ברור לי מה הבעיה לתת בדיקת שתו אחת למספר שבועות. תפקידו של שירות המבחן הוא לטפל ולשקם. כחלק מתפקידו הוא בודק שהנאשם שלפניו, שהיה מכור, בעבר, עדיין מקפיד שלא להשתמש בסמים. את לא צריכה לקחת את זה למקום של פגיעה אלא למקום של שמירה עליו.בנוגע להרשעה שציינת-כבר השבתי לך. ומעבר לכך, היא לא תימחק ביוני מכיוון שנפתח לו התיק החדש. ביוני זה תאריך ההתיישנות שלה (7 שנים) ולא המחיקה (17 שנים). מותר להזכיר בביהמ״ש את ההרשעה הזאת. אף נאשם לא חייב לשתף פעולה עם שירות המבחן אך יש לכך השלכות, לעתים קשות, כפי שהסברתי לך בתשובתי הקודמת.


שאלו את מנהל/ת הפורום: גיל באיער - משרד עורכי דין  053-9428974
עוד שאלות שנשאלו בנושא רישום פלילי:
האזנה בסתר לחסרי ישע מיכל כהן 14/7/2019 21:09
קבלה ללשכת עורכי הדיןאוהד שם טוב3/7/2019 14:25

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר